МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ВИШЕ СЕДИШ, БРЖЕ СТАРИШ

Visited 122 times, 1 visit(s) today
Shutterstock

Превише седења чини тело осам година старијим него што јесте.

Ако радите у седећем положају, седећи проводите више времена него просечна особа старија од 75 година, каже недавно истраживање. Тај забрињавајући тренд превише седења и некретања лоше утиче на целокупно здравље, кажу лекари, па упозоравају да је превише седења за организам штетно колико и пушење. Превише седења оптерећује леђа, тетиве колена, врат и рамена, утиче негативно на глутеалне мишиће, нарочито ако смо уједно и нагнути над радни сто, а лекари кажу да превише седења и премало вежбања између може лако да доведе до упале највећег нерва у људском телу – ишијадичног нерва.

Он је састављен од пет мањих нерава који излазе из лумбосакралног дела кичме и спуштају се низ ноге где се гранају у мање нерве у надколеници, пределу колена, листа, стопала и прстију. „Бол који особа осећа када је овај нерв укљештен почиње у куковима и може да буде благ, оштар, особо може да осећа пецкање или трњење”, објашњавају лекари, и додају да седење проузрокује и скраћивање мишића кука, што може да доведе до проблема са зглобовима. Исто тако, дуготрајно седење може да проузрокује и проблеме са леђима, нарочито ако стално седите у лошем положају или не користите ергономски дизајнирану столицу, а може да буде и узрок компресије у дисковима кичме, што доводи до њене преране дегенерације која је често врло болна.

„У том вам случају лекар може да помогне лековима за смањење бола и упале код артритиса и других болних проблема са куком”, пише WebMD. Такође се наводи да лекар може да помогне у лечењу озбиљнијег бола и основних стања кортикостероидима, лековима против болова и лековима за лечење аутоимуних и упалних болести. Истраживање на женама чији посао захтева седење показало је да седење више од десет сати дневно доводи до тога да им тело буде биолошки старије за осам година, а немачки истраживачи су показали да седењем повећавамо и ризик од неких врста карцинома, попут карцинома црева, слузнице материце и плућа.

Проучавања су повезала седење и с низом других здравствених проблема, Оно може да буде одговорно и за гојазност, повишен крвни притисак, висок шећер у крви, вишак телесне масноће око струка и нездрав ниво холестерола. Недовољно кретање током дана, такође, може да утиче на ментално здравље особе, а недавно објављено истраживање каже да да људи који више времена проводе седећи имају већу вероватноћу да оболе од депресије. Ипак, истраживачи наглашавају да, иако је пронађена повезаност, никако не могуда кажу да положај тела проузрокује депресију, а свима који много седе саветују и честе кратке шетње током радног дана. „Људи који раде од куће могу пре, после и за време радног дана да прошетају, како би имали осећај путовања на посао које нам доказано користи физички и ментално”, закључили су лекари са WebMD-a, преноси Вечерњи.хр.

(Н1)

Visited 122 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар