Индијска свемирска агенција спустила је летелицу на Месечев јужни пол у мисији која ће проширити знање у вези са воденим ледом, потенцијално једном од највреднијих ресурса. Ево што се зна о томе и зашто је свемирске агенције и приватне компаније виде то као кључ за колонизацију, рударење и потенцијалне мисије на Марс. Још шеудесетих, пре првог слетања „Апола”, научници су нагађали да би вода могла постојати на Месецу. Међутим, узорци које је посада вратила на анализу чинили су се сувим.
Године 2008. истраживачи Универзитета Браун поново су их прегледали новом технологијом и пронашли водоник у сићушним зрнцима вулканског стакла. Године 2009. Насин инструмент на сонди Chandrayaan-1. Индијске организације за свемирска истраживања открио је воду на површини. Исте године друга Насина сонда која је погодила јужни пол пронашла је водени лед испод површине. Мисија Lunar Prospector из 1998. нашла је доказе да је највећа концентрација воденог леда у засењеним кратерима јужног пола.
Научници су заинтересовани за џепове древног воденог леда јер би могли пружити податке о лунарним вулканима, материјалу који су комете и астероиди допремили на Земљу и пореклу њених океана. Ако водени лед постоји у довољним количинама, могао би бити извор пијаће воде за истраживање Месеца и помоћи у хлађењу опреме. Такође се може разградити за производњу водика за гориво и кисеоник за дисање подржавајући мисије на Марс или лунарно рударење. Уговор Уједињених нација о свемиру из 1967. забрањује било којој нацији да полаже право на власништво на Месецу. Не постоји одредба која би зауставила комерцијално пословање. Напори под вођством САД да се успостави скуп начела за истраживање и коришћење његових ресурса имају 27 потписника. Kина и Русија нису потписале.
Ранији покушаји слетања на Месечев јужни пол су пропали. Јужни пол, далеко од екваторијалног подручја које су циљале претходне мисије, укључујући слетање америчких астронаута, пун је кратера и дубоких ровова. Претходна индијска мисија 2019. године није успела близу подручја које је сада циљао Chandrayaan-3.
(Индекс)