МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ВРХ СРПСКЕ ФИЗИКЕ У БЕОГРАДУ

931 pregleda
Здање САНУ (Википедија)

Политичари такво окупљање називају састанком на врху или самитом. У Београду ће се, 23. и 24. марта, научној и општој јавности представити двадесетак врхунских српских физичара, већим делом из расејања. Првог дана у Свечаној дворани Српске академије наука и уметности (Кнез Михајлова 35), а другог у сали на Физичком факултету. Којим поводом?

Фондација „Проф. др Марко В. Јарић” обележава две деценије постојања и додељивања најугледније награде у физици у нас, а по свему судећи и у науци уопште, коју је један новинар још на почетку надахнуто назвао „српским Нобелом”. Основана је да сачува успомену на рано преминулог Марка Јарића који је у своје врема сматран једним од најбољих у свету у својој области, а и дан-данас је веома цитиран у научним чланцима.

Досадашњи добитници су: Иван Божовић, Никола Коњевић, Мидораг Кулић, Леонардо Голубовић, Немања Калопер, Зоран Љ. Петровић, Милан Дамњановић, Босиљка Тадић, Љиљана Добросављевић-Грујић, Зоран Радовић, Владимир Добросављевић, Чедомир Петровић, Влатко Ведрал, Дејан Стојковић, Јелена Вучковић, Владан Вулетић и Часлав Брукнер. Претежним делом (12) долазе са најчувенијих универзитета у свету.

Жири у саставу Зоран Радовић, дописни члан САНУ, Милан Дамњановић, редовни члан САНУ, Бранислав Јеленковић, дописни члан САНУ, проф. др Маја и проф. др Воја Радовановић, одлучио је да високо признањеза 2017. годину буде додељено проф. др Игору Хербуту са Универзитета Сајмон Фрејзер у Ванкуверу (Канада) „за теорију интерагујућих Диракових фермиона и предикцијуантиферомагнетне фазе графена у магнетном пољу”. Добитнику ће првог дана, након предавања по позиву у САНУ, бити уручена награда.

Игор Хербут

На дводневном научном саветовању биће приказани највећи продори у савременој физици из: суперпроводности, гасне плазме и ласера, струна, физика чврстог  стања, квантне оптике, квантне гравитације, квантних информација, физике честица, комплексних мрежа, статистичке физике и ниских температура.

Специјални гост је проф. др Џон Елис из ЦЕРН-а, један од најцењенијих светских теоријских физичара, који ће првог дана говорити о томе докле се стигло у проучавању непознатих четица, а пре свега Хигсовог бозона.

Саветовање се одржава у организацији Фондације „Проф. др Марко В. Јарић”, а под покровитељством Српске академије наука и уметности.

Листу дисадашњих добитника погледајте ОВДЕ.

О аутору

Станко Стојиљковић

Оставите коментар