Promocija knjige „Delajte dokle god videla”, autora Tomislava R. Simonovića.
Ove stranice predstavljaju svedočenje o razvoju školstva u jednoj siromašnoj, zaostaloj palanačkoj sredini, u kojoj se nepismeno i ratovima izmučeno stanovništvo nosilo sa ozbiljnim problemima, rekao je na promociji svoje knjige „Delajte dokle god videla imate” hroničar Vranja autor Tomislav R. Simonović. Štivo s podnaslovom „Kratak istorijat osnovnog školstva u Vranju do polovine 20. veka”, objavljena je povodom obeležavanja 70 godina postojanja Osnovne škole „Vuk Karadžić”, koja je bila domaćin promocije. Govoreći u amfiteatru škole, autor je naglasio da štivo predstavlja priču o mukotrpnom vojevanju za prosvetu, školstvo, kulturu i preporod obrazovanja u Vranju. „To je svedočenje o našoj najstarijoj školi, koja dugo nije imala ime, da bi 1930/31. dobila ime „Državna narodna škola Bora Stanković”, podsetio je on.
Jedan „slučajan ili nameran susret u našoj školi” pre nekoliko meseci sa autorom, „koji je ovde proveo deo osnovnoškolskog obrazovanja”, i razgovor o jubileju škole, „bili su motiv za Simonovića da da svoj doprinos obeležavanju sedam decenija postojanja Vukove škole”, izjavila je direktorka Marina Stojanović: „Najčistije duše i srca pitao je kako on nama može da pomogne u vezi sa obeležavanjem jubileja, preporučio se dokumentacijom i fotografijama u vezi sa ovim važnim datumom koje bismo mogli da publikujemo. Bilo je raznih ideja u pogledu formata korišćenja te građe, ali se na kraju ipak došlo do ove knjige. Knjiga je nastala za vrlo kratko vreme, Tomislav Simobović je danonoćno pripremao tekstove i sve se završilo kako je i planirano zahvaljujući ogromnom entuzijazmu svih koji su u tome učestvovali.”.
Bibliotekar i lektor Goran Arsić istakao je da je knjiga pisana „na majstorski i inženjerski (Simonović je hemijski inženjer, p.r) precizan način”: „Sve je precizno, nema nikakve mistike ni romantike, mnogo je dobro kad je nešto dokumentarno. Predgovor je zanimljiv – u njemu se kaže da je ova knjiga svedočenje, pominje se mukotrpno vojevanje, potom da preporod školstva odslikava sve ono što se dešavalo u Srbiji do detalja, a i da burni događaji i sve promene, bilo političke, socijalne, kulturne, prosvetne, odslikavaju težnju stanovništva za boljom budućnosti. Takođe, ovo je čvrsto stegnuto štivo, sa mnogo fotografija i podataka, jedna na vrlo živ način napisana knjiga.”
Autor je naglasio da je „knjigu posvetio sam svim đacima i profesorima OŠ Vuk Karadžić, svima koji su svoja nadanja, oduševljenja, razočaranja nalazili u klupama ove škole, svim sadašnjim i budućim generacijama sa željom da, kad zakorače u učionice i kabinete ove škole, zajedno sa svojim učiteljima i nastavnicima potraže nove puteve koji će oblikovati njihovu budućnost”.
Knjiga sadrži značajne fakte i fotografije iz istorijata osnovnog školstva u Vranju i osnivanja prve osnovne škole. Među petnaestak poglavlja su i ona o školovanju Vranjanaca pre oslobođenja od Turaka 1878, o teškom položaju Vranjanaca pod turskom vlašću, storije o vladiki Pajsiju, Hadži Katarini Pećkoj i Hadži Katarini Vranjskoj, o prvim učiteljima u Vranju, učitelju Milojku Veselinoviću, ulozi i uticaju učitelja Zarija R. Popovića na vranjsko školstvo, obrazovanju u Vranju pre Prvog svetskog rata, međuratnom vremenu u prosveti, Državnoj narodnoj školi „Bora Stanković” kao preteči Vukove škole itd. Štampana je u 300 primeraka. (Pogledajte galeriju fotografija i video snimak https://www.youtube.com/watch?v=RUeaLTMRygw)
(Tekst i fotografije Vranje News)