„Успешно присећање зависило је од довољног и неометаног спавању са спорим таласима”, написали су истраживачи.
Научници су дуго веровали да је добар сан повезан са консолидацијом сећања. Сада је нова студија, објављена у часопису NPJ: Science of Learning, потврдила да дуже трајање сна са спорим таласима може да побољша памћење. Истраживачи су окупили групу од 24 испитаника узраста од 18 до 31 године и замолили их да запамте 80 лица и имена, 40 са часа историје Латинске Америке и још 40 са часа јапанске историје.
Испитаници су затим дневно дремали са електроенцефалограмом (EEG) како би пратили њихове мождане таласе, а нека имена су им читана наглас током фазе спороталасног сна. Kада су се пробудили, испитаници су замољени да се присете имена која су научили пре спавања. Истраживачи су открили да се „присећање имена људи значајно побољшало када су се сећања на новонаучене асоцијације имена и лица поновно активирала док су дремали”. Тим је закључио да су „користи за памћење у позитивној корелацији са трајањем спороталасног сна, и негативној код поремећаја сна”.
„Успешно присећање зависило је од довољног и неометаног спавању са спорим таласима”, написали су истраживачи. Спавање се јавља у два облика: REM спавање – које чини 20 одсто сна и не-REM спавање – које чини преосталих 80 одсто. Не-REM спавање подељено је у четири фазе: фаза један је најлакши сан и фаза четири је најдубљи. Спороталасни сан је фаза у којој се чини да консолидирамо памћење – јавља се у трећој и четвртој фази. Иако су сећања испитаника NPJ студије била споља реактивирана током ове фазе спавања, стручњаци верују да мозак то чини и природно док спавате.
„Током типичне ноћи спавања, мноштво таквих сећања се вероватно учвршћује, а свако се поновно активира како би се побољшало будуће задржавање”, каже студија из 2021. објављена у часопису Communications Biology. Друга студија из 2021. објављена у Frontiers in Behavioral Neuroscience утврдила је да циљана реактивација памћења мало утиче на способност решавања проблема испитаника. Открили су да су они који су искусили непрекидан споталасни сан имали исте когнитивне предности као и они којима су дати знакови за јачање памћења, преноси 24 сата.хр. Чини се да то указује да непрекинуто спороталасно спавање може да побољша когнитивне функције, чак и без спољних подстицаја истраживача.
(Н1)