МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЖИВОТ ГДЕ НЕ БИ ТРЕБАЛО

Visited 120 times, 1 visit(s) today

Случајно откриће живота на стени испод антарктичке ледене плоче Филхнер-Роне мења наше разумевање како организми могу да живе у срединама далеко од сунчеве светлости, наводе британски биолози. Пробушили су рупу у 900 метара дебелој плочи Филхнер-Роне и кроз рупу убацили камеру у потрази за муљем на дну. На њихово изненађење, открили су стену препуну животиња. На снимку се види 16 сунђера и 22 неидентификоване животиње. Ово је први пут да је такав облик живота откривен испод антарктичке ледене плоче.

„Постоје свакакви разлози због којих не би требало да буду овде, каже британски биолог Ху Грифитс, који је анализирао снимак. Сматра да животиње, које се вероватно хране филтрирањем, преживљавају на хранљивим материјама које пронађу у води на минус два степена Целзијуса.

Оно што је чудно јесте што су толико далеко од било каквих извора хранљивих материја, имајући у виду да се стена налази далеко од отворене воде, где организми који врше фотосинтезу могу да живе. Штавише, храна сунђера вероватно потиче из још даљих извора. С обзиром на то шта знамо о океанским струјама на том подручју, најближи извор директне сунчеве енергије удаљен је 600 километара.

(Извор РТС)

Visited 120 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар