Тим научника са Универзитета Пердју (САД) тврди да је открио хемијске елементе који су одговорни за порекло живота на Земљи. И то у обичној капи воде. Рководилац студије и професор хемије, Грејам Кукс, у студији објављној у часопису Proceedings of the National Academy of Sciences, откриће је описао као драматично јер је открило „тајни састојак за стварање живота”. Ради се о хемијским једињењима одговорнима за почетак живота. Ово је први показатељ да су праисконски молекули, једноставне аминокиселине, спонтано формирали пептиде, градивне блокове живота, у капи чисте воде.
Једноставније речено, Куксова студија потврдила је теорију о којој се расправља деценијама – да је живот на Земљи настао у океанима. Аминокиселине, за које научници верују да су на Земљу пале захваљујући киши метеорита, могу се повезивати да би створиле пептиде из којих се потом ствара живот. Но, оно што је годинама збуњивало истраживаче била је чињеница да тај процес захтева и влажно и суво окружење. Kористећи нове спектометре, Кукс и његов тим открили су да до почетних реакција може доћи чим кап воде уђе у атмосферу. То би могло објаснити како је живот настао на местима попут океанских обала или обала река и језера.
У студији Кукс и његов тим, чак, тврде да до тих хемијских реакција може доћи без постојања других катализатора. Надају се да ће њихово откриће омогућити боље разумевање темељних процеса кључних за формирање живота на Земљи. То би могло помоћи научницима да лакше открију трагове живота у свемиру, а можда омогућити стварање властите верзије живота.
(Зимо)