Недавно спроведено истраживање симулације еволуције климе сугерише да већина планета не би успела да подржи живот тако дуго колико је он успео да се одржи на нашој планети.
Успех Земље у томе да остане насељива милијардама година делимично је и ствар среће, тврде научници. Експеримент масовне симулације еволуције климе сугерише да већина планета не би могла да се избори са радикалним променама времена, а да се живот на њој одржи три милијарде година колико на Земљи, тврде научници.
Истраживачи са Универзитета у Саутемптону ставили су 100.000 насумично генерисаних планета кроз ефекат климатске еволуције, сваку појединачно по 100 пута. Према резултатима који су објављени у часопису Nature Communications, како преноси Sky News, само 8.700, односно, мање од 10 одсто планета, успело је током симулације да остане стабилно бар једном.
Професор Тоби Тирел наводи да овакви резултати показују да је случајност главни фактор у одлеђивању да ли планете, попут Земље, могу да наставе да подржавају живот милијардама година. „Стабилност климе и постојање живота на Земљи је прилично збуњујуће. Наши суседи, Марс и Венера, немају уобичајене температуре, мада их је Марс некада имао”, додаје професор.
„Трећи камен”
„Земља данас не само да има температуру која одржава живот, већ је то успела да задржи у сваком тренутку током три до четири милијарде година – невероватан распон геолошког времена. Сада можемо да кажемо да је Земља толико дуго остала погодна за одржање живота захваљујући, барем делимично, чистој срећи“, наглашава Тирел. Како објашњава професор, да је мало већи астероид погодио Земљу, или да је то учинио у неком другом тренутку, онда би Земља можда изгубила својства потребна да се створи и одржи живот.
„Другим речима, да је интелигентан посматрач био присутан у тренутку раног настанка Земље, када су се појавили први знаци живота, и био у стању да израчуна која је вероватноћа да ће се живот одржати у наредних неколико милијарди година, вероватно би јој дао мале шансе”. Зато професор Тајлер сматра и да је јако мала вероватноћа и да негде у свемиру постоји „близанац” наше планете на коме би живот опстао тако дуго.
(Извор РТС)