Потрага за животом ван Земље највећим делом је фокусирана на нашег црвеног комшију, због чега су предузети велики напори да се на површини Марса открије присуство воде и знаци живота. Сада су, међутим, научници пронашли изненађујући знак живота на неочекиваном месту.
Научници из Института за технологију у Масачусетсу (МИТ) и Универзитета у Кардифу приметили су присуство живота у облацима наше комшинице – Венере. Иако нису пронашли директан доказ живих организама, посматрањем су потврдили присуство хемијској једињења повезаног са присуством живих организама. У облацима Венере, јединој средини те планете која би могла да подржи живот, утврђено је присуство фосфина, а откриће и анализе су објављени у часопису Nature Astronomy.
Уколико је отровни гас фосфин откривен на стеновитој планети, то може да значи само једну ствар –присуство живих организама.
Астрономи које је предводила Џејн Гривес са Универзитета у Кардифу открили су у атмосфери Венере спектрални отисак фосфина, а научници са МИТ-а су показали да уколико је тај отровни гас откривен на стеновитој планети, то може да значи само једну ствар – присуство живих организама. Истраживачи су откриће направили користећи телескоп „Џејмс Клерк Максвел” на Хавајима и опсерваторију АЛМА у Чилеу.
Стручњаци са МИТ су спровели низ анализа да би утврдили да ли је још нешто осим живих организама могло да произведе фосфин у атмосфери Венере, али на основу великог броја сценарија које су спровели, тим је закључио да не постоји друго објашњење. „Веома је тешко доказати супротно. Сада ће астрономи размишљати о начинима по којима би објаснили фосфин без живота. Сваки покушај је добродошао јер ми не знамо за могуће небиолошке процесе на Венери који би произвели фосфин”, објашњава Клара Соуза-Силва са МИТ-ија.
То значи да је за овакво откриће одговоран или живот или неки други физичко-хемијски процес који се не очекује да може да се одигра на стеновитим планетама, додаје коаутор истраживања Јануш Петковски. Небиолошки процес добијања фосфина једино је до сада примећен у турбулентној атмосфери Јупитера, али научници истичу да је за такав начин добијања фосфина потребна огромна енергија, коју могу да произведу џиновске олује гасних џинова попут Јупитера.
(Извор РТС)