Недавно откриће астронома разоткрило је изванредан догађај у којем су се два древна остатка звезде сударила у језгри галаксије, што је резултирало колосалном експлозијом и видљивим избијањем гама зрака широм свемира. Позната као GRB 191019А, та појава је астрономима пружила драгоцене увиде у нестанак звезда у густо насељеним подручјима свемира. Откриће је узбудљиво за разумевање како звезде скончају и за одговоре на друга питања, као што је који би неочекивани извори могли створити гравитационе таласе да бисмо их могли открити на Земљи, изјавио је Ендрју Ливајн, главни аутор студије објављене у часопису Nature Astronomy.
Откриће GRB 191019А са звездарнице Neil Gehrels Swift била је прва назнака тог догађаја. Накнадна посматрања са Међународне опсерваторије Gemini, Нордијског оптичког телескопа и свемирског телескопа Hubble омогућила су астрономима да испитају последице експлозије гама зрака. Открили су да се судар догодио у близини средишње супермасивне црне рупе, унутар 100 светлосних година од срца галаксије која је удаљена отприлике три милијарде светлосних година од Земље. Ови нови резултати показују да звезде могу бити уништене у неким од најгушћих подручја свемира, где их услови терају на сударање. Јединственост наведеног догађаја лежи у томе што се догодио у раније познатој древној галаксији. Идентификација локације праска у њеном средишту пружила је примамљиве доказе о новом путу за уништење звезда. Наше даље осматрање је рекло да је експлозија највероватније узрокована спајањем два компактна тела, уместо колабирања масивне звезде, изјавио је поменузи научник.
Упркос томе што је прошло своју почетну фазу стварања звезда, језгро старе галаксије представља идеално окружење за судар зезданих остатака. У тим подручјима велике популације звезда, облаци гаса и прашине и остаци попут црних рупа и неутронских звезда коегзистирају око средишње супермасивне црне рупе. Гравитациони утицај те супермасивне црне рупе може спојити две звезде, резултирајући монументалним дуготрајним избијањем гама зрака. Док се удари гама зрака обично не опажају у нормалним галаксијама због замрачења гасом и прашином, релативно чисто окружење GRB 191019А омогућило је астрономима да опсежно проуче догађај. Њихов циљ је сад идентификовати више тих догађаја и повезати их с детекцијама гравитационих таласа, што би продубило разумевање њихове природе и потврдило порекло.
(Зимо)