Истраживачи из МИТ-ија,креирали су нову врсту звучника. Они су танки и флексибилни као папир, а генеришу јасан и квалитетан звук чак и када су прилепљени на чврсте површине, као што је зид. И раније је било покушаја да се направе танки звучници, али они нису били у стању да дају тако квалитетан звук, а и да би радили нису смели да буду прилепљени на неку другу површину. У таквим случајевима они су у великој мери губили способност вибрирања, па је и звук који су производили био знатно лошији.
Овог пута научници су успели да осмисле нови производни процес који решава тај проблем. Уместо да се дизајнира танки звучник који захтева да целокупни панел вибрира, они су као основу узели перфорирану пластичну подлогу, са великим бројем микроскопских рупа избушених ласером. Са доње стране је затим прилепљен танак пиезоелектрични материјал PVDF. Овај сендвич је затим излаган температури од 80 степени Целзијуса, где је вакуумским поступком пиезоелектрични слој гуран кроз рупице на пластичној површини. Тиме је креирана серија ситних мембрана које пулсирају и вибрирају, када се кроз њих пусти електрична струја, без обзира на каквој површини се налази звучник.
Пречник ових мембрана износи само шестину дебљине власи косе, са вибрацијама од плус/минус пола микрона. Да би се добио звук који може да се чује, неопходно је да постоји на хиљаде оваквих мембрана. Научници су такође открили и да мењањем величина рупа на пластичној основи, могу да утичу на јачину звука. Још једна ствар је овде веома значајна. Пошто су мембране микроскопске величине, за њихово покретање је потребна изузетно мала количина енергије – за квадратни метар површине је довољно само 100 миливата. То је десетак пута мање потрошене енергије за добијање упоредиве јачине звука путем класичних звучника.
(Извор PC press)