МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ДИНОСАУР СА АНТАРKТИKА

Visited 12 times, 12 visit(s) today

Неугледан фосил који је 40 година лежао заборављен у фијоци идентификован је као прва кост диносаура икад пронађен на Антарктику. Примерак је ископан још 1985. године, но тим који га је открио није био сигуран о чему се ради, па је одложен у геолошку збирку Британског антарктичког истраживања (BAS) у Keмбриџу, пише BBC. Недавно га је уочио др Марк Еванс, рукводилац збирки, међу хиљадама примерака донесених са антарктичких експедиција. „Понекад, тек кад се запитате шта се све налази у некој ладици, наиђете на нешто и помислите: Види, ово изгледа занимљиво”, рекао је он. Примерак је првобитно нађен на острву Џејмс Рос, а откриће је забележено у теренској бележници геолога др Мајка Томсона. Уз малу, уредну скицу фосила датирану 9. децембра1985. записао је „комад кичме великог гмизавца”, уз напомену да је широк око 10 центиметара. Kако каже тим који га је пронашао вероватно мислио да припада морском гмизавцу. Но чим га је угледао, схватио је да изгледа врло слично диносауровом. Датум открића значио је да би то могао бити први фосил диносаура пронађен на том континенту.

Да потврди своје слутње, Еванс је позвао професора Пола Барета из Природњачког музеја у Лондону. Палеонтолози су сада потврдили да је то кост репа титаносаура – групе којој су припадали највећи диносаури икада на Земљи. „Иако наизглед није ништа посебно, заправо има врло препознатљив облик”, додао је Барет, држећи фосил. Показао је удубљење на једном крају, а затим га окренуо да би открио заобљену избочину на другом. Пршљенови се спајају творећи низ кугластих зглобова који се протежу од главе до репа. „Чим сам га угледао, знао сам о чему се ради. Било је сасвим сигурно да је то титаносаур. Та комбинација обележја потпуно је јединствена за ову врсту диносаура.”

До данас је широм света идентификовано више од 100 врста титаносаура. Сви су били четвероножни биљоједи с врло дугим вратовима који су им помагали да досегну крошње дрвећа и дугим реповима за противтежу. Највећи титаносаури били су дужи од 35 метара и тешки око 60 тона. На темељу величине ове репне кости, научници процјењују да је антарктички титаносаур био дуг око 7 метара. „Можда је припадао младунцу или се радило о доиста маленој врсти – одраслој јединки која је као мања одступала од тренда остатка групе”, објаснио је Барет.

Овај диносаур живео је пре 82 милиона година, током касне креде, када је Антарктик био знатно другачија него данас. Kонтинент је прекривала бујна шума која му је пружала обиље хране. Откриће помаже да се расветли како су та створења обитавала у дијелу свијета гђе су фосилни записи ретки. Иако су у годинама након 1985. на том удаљеном делу планете пронађени и други фосили диносаура, број није велики. Антарктик је изазовно место палеонтологе јер лед скрива праисторијске записе у стенама. „Ово откриће показује да је подручје које данас сматрамо негостољубивим некада било и те како погодно за живот и дом великом броју створења”, нагласио је Барет. „Помаже нам да разумемо и како су се уклапали у шире екосистеме на самом дну глобуса пре отприлике 80 милиона година.”

 

I илустрација)

(Индекс)

Visited 12 times, 12 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар