МЕЂУ ИЗМЕЂУ

АНТИФРИЗ ТЕЧЕ ВЕНАМА

318 pregleda
Wikipedia

Испод санти леденог Гренланда, недавно је откривена нова врста рибе која се прилагодила животу у екстремним условима. Необично је што кроз њено тело тече флуоресцентни зелени антифриз. Млади шарени пуж (Liparis gibbus) у свом телу има висок садржај протеина који ометају смрзавање.

Као што антифриз помаже у регулисању температуре мотора аутомобила у екстремним условима, интересантно је да су одређене врсте риба еволуирале у екстремним климатским условима. Тако рибе које живе у хладним стаништима Гренланда у свом телу имају зелени антифриз богат протеинима. „Протеин из антифриза лепи се за површину малих кристала леда и спречава их да прерасту у велике кристале”, истакао је коаутор истраживања Дејвид Грубер, научни сарадник у Америчком природњачком музеју и професор биологије на универзитету у Њујорку.

И нагласио да су рибе са северног и јужног пола самостално развиле ове протеине. Протеини против смрзавања први пут су откривени код неких риба које живе на Антарктику, пре скоро 50 година. За разлику од хладнокрвних гмизаваца и инсеката, рибе не могу да преживе ако им се течности у телу заледе, јер тада се у њиховом крвотоку стварају ледени кристали. „Чињеница је да су се ови протеини пронађени у рибама указали на способност прилагођавања и преживљавања тих организама у екстремним стаништима”, истакао је други коаутор студије Џон Спаркс, кустос дела ихтиологије.

(РТС)

О аутору

administrator

Оставите коментар