Комарци су најсмртоносније животиње на Земљи, а научници тврде да су дишли до новог материјала који може да нас заштити од уједа комараца који је произведен од јефтиног и лако доступног биомолекула целулозе. Данијел Војнак и колеге предлажу заштиту од уједа комараца засновану на целулози, богатом биолошком молекулу, лако доступном у отпаду дрвне индустрије, а и локални сметлиштима од хране и папира.
Ако се целулоза третира сумпорном киселином молекули се састављају у нанокристале целулозе, од којих је могуће склопити отпоран, провидан заштитини материјал. Када се помешају са водом и малом количином глицерола, ови нанокристали могу да се нанесу на кожу као гел. Током експеримента са живим Aedes aegipti комарцима, један од истраживача је 10 минута држао руке у кавезу у коме је било просечно 15 женки комараца.
Рука на којој је био нанет гел целулозног нанокристала претрпела је значајно мање уједа, али не тако што је деловала као физичка баријера, што је истраживаче навело на закључак да је овај гел у ствари хемијска камуфлажа која скрива испарљива органска једињења која се ослобађају из наше коже, а које ове досадне инсекте позивају на оброк. У даљим тестовима спроведеним на реплицираној кожи, нанокристали целулозе са додацима индола који одбијају комарце били су најефикаснији у смањењу уједа. (Погледајте: https://www.youtube.com/watch?v=TCOs4yFrVdo)
(РТС)