ЗОВ БУДУЋНОСТИ

ЧИП ЛЕЧИ ДЕПРЕСИЈУ

244 pregleda
Printscreen Youtube/UCSF

Шта је то „пејсмејкер за мозак” и како он функционише? Објашњење дају научници са Универзитета Kалифорнија у Сан Франциску.

Депресија може бити застрашујуће стање. На срећу, истраживачи широм света непрестано раде на новим могућностима лечења, попут новодизајнираног имплантата за мозак. Скоро трећина људи с депресијом не реагује или постаје отпорна на лекове. За њих будућност је нешто мрачно.

То се догодило Сари (36) која је од детињства имала тешку депресију отпорну на лечење. Али нова интервенција пружила је Сари значајно олакшање и дало наду многима попут ње.Стајала сам на крају реда”, рекла је Сара, која је затражила да је идентификују само по имену, када се пријавила да као добровољац учествује у истраживању.Била сам у великој депресији. Нисам видела себе како настављам даље. Мислила сам да немам живот вредан живљења.”

Након што се уметне, прва електрода открива биомаркер, а друга производи малу количину електричне енергије у трајању од шест секунди, дубоко у мозгу.

Срећом, Сара је изабрана да учествује у студији коју је спровео истраживачким тимом за неуронауку на Универзитету Kалифорнија у Сан Франциску (UCSF); пројекат тима био је да истражи методе дубоке стимулације мозга које би потенцијално могле да ублаже симптоме депресије. Иако идеја о уграђивању малог уређаја у мозак некима звучи застрашујуће, дубока стимулација мозга имала је успешне резултате у прошлости код других болести, попут Паркинсонове и епилепсије.

Али депресија је знатно компликованија од било које од ових болести. До сада су резултати дубоке стимулације мозга која циља одређена подручја – као што је Бродманово 25 – били мешовити, и углавном слаби. Међутим, тим с споменутог калифорнијског универзитета направио је значајну промену у овој врсти терапије. Уместо да за све примењују исти третман стимулације мозга, истраживачи су пратили где се депресија појавила у Сарином мозгу. Идентификовали су биомаркер – у овом случају, специфичан образац можданих таласа, и искористили га за персонализацију апарата који ће да стимулише мозак само када и где је биомаркер изражен.

Тим је ставио један електродни проводник у подручје мозга где је пронађен биомаркер, а други где је било Сарино депресивно коло”. Након што се уметне, прва електрода открива биомаркер, а друга производи малу количину електричне енергије у трајању од шест секунди, дубоко у мозгу.Овај успех сам по себи је невероватан напредак у нашем знању о функцији мозга која је у основи менталних болести”.

Заиста морамо да нагласимо да је овај нови, успешан резултат до сада постигнут само код једног пацијента. Било је много других студија које су се бавиле дубоком стимулацијом мозга које нису дале резултате, а не знамо ни како ће ово испитивање да се одвија даље. Али за Сару су промене биле огромне.

Поменути биомаркер врло вероватно није универзалан, што значи да ће истраживачи морати да пронађу индивидуалну верзију за сваког пацијента да би имали резултате.

„У првих неколико месеци смањење депресије било је тако нагло и нисам била сигурна да ли ће то потрајати”, рекла је. Али трајало је. Схватила сам да уређај заиста побољшава терапију. Стимулација мозга само онда када се појаве симптоми – или у овом случају биомаркер – нови је начин коришћења дубоке стимулације мозга код депресије. У ранијим студијама, стимулација се радила континуирано у унапред подешеним интервалима, а не када се јави специфична депресивна активност мозга.

Овај биомаркер врло вероватно није универзалан, што значи да ће истраживачи морати да пронађу индивидуалну верзију за сваког пацијента, како би имали резултате. Истраживање је објављено у часопису Nature Medicine, а пренео је Science Alert. Погледајте како изгледа поступак: https://www.youtube.com/watch?time_continue=27&v=XCY8uQr2LKo&feature=emb_title

(Извор Национална географија)

О аутору

administrator

Оставите коментар