МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЧИП ЛЕЧИ РАНЕ И ОРГАНЕ

403 pregleda
Нове ћелије (Универзитет Охајо)

Научници су осмислили револуционарну технологију која, како тврде, помаже код залечења рана, крвних судова, нерава и оштећених органа. Технологија названа нанотрансфекција ткива (Tissue Nanotransfection – ТNТ) користи нанотехнологију да би претворила ћелије коже у друге типова ћелија које могу да се користе за поправку оштећених ткива.

Научници са Државног универзитета
Охајо су претворили ћелије коже мишева
и свиња у нервене и ћелије крвних судова.

Ћелије се претварају помоћу микрочипа величине мањег новчића који убацује гентски код у ћелије коже, претварајући их у друге типове ћелија. Научници тврде да чип, који се једноставно поставља на кожу, може да почне да ствара нове специјализоване ћелије „за мање од једне секунде”.

Научници са Државног универзитета Охаја су помоћу чипа претворили ћелије коже мишева и свиња у нервене и ћелије крвних судова. После недељу дана, нове ћелије су формирале нове крвне судове и нервно ткиво. У једном од експеримената, тешко повређена нога миша спашена је технологијом стврања нових крвних судова у ткиву у коме није било протока крви.

„Ово је тешко замислити, али је могуће постићи. Показало се да успешно ради у 98 одсто случајева”, каже доктор Чандан Сен, један од вођа истраживања. „Помоћу ове технологије, можемо да преобратимо ћелије коже у елементе било ког органа, само једним додиром. Процес траје мање од једне секунде и неинвазиван је. И то је то. Чип не остаје на вама, а репрогармирање ћелија почиње.”

Нова технологија би могла да нађе широку примену, па би репрограмиране ћелије одрасле на кожи могле да буду убачене у организам човека зарад лечења Паркинсонове и Алцхајмерове болести, оштећења нерава и можданих удара. Неки досадашњи третмани подразумевали су преобраћање ћелија у лабораторијским условима пре поновног убацивања у пацијента, али ово је први пут да се ћелије репрограмирају у самом телу.

Предност је и то што, будући да није потребна лабораторија, метода може бити примењивана и у обичним болницама и амбулантама, будући да све што је потребно урадити јесте прислонити чип на кожу, након чега на њу делује слаба електрична струја, коју пацијент једва да и осети. Испитивања технологије нанотрансфекције ткива на људима планирана су за следећу годину.

(Извор Б92)

О аутору

Станко Стојиљковић

Оставите коментар