Novo vučno jedro trebalo bi da omogući da se lansirane rakete bezbedno vrate na Zemlju, a time bi sprečilo da orbita naše planete postane još više pretrpana svemirskim smećem.
Istraživači sa Univerziteta Perdju iz Indijane osmislili su prototip jedra i nazvali ga „Spinaker 3”, a opremljen je tri metra dugim nosačima od karbonskih vlakana koji kada se rašire zahvataju površinu od 18 kvadratnih metara. Jedro će biti postavljeno na raketu „Fajerflaj aerospejs” koja će u novembru biti lansirana iz vazduhoplovne baze Vandenberg u Kaliforniji, zajedno sa još šest korisnih prnalazaka iz okvira programa „Posvećene istraživačke i obrazovne misije” (Dedicated Research and Education Accelerator Mission – DREAM).
Biće to prvi let za ovu avio-svemirsku kompaniju koja se nada da će uz pomoć inženjera sa Univerziteta Perdju očistiti obližnju Zemljinu orbitu. „Ako iz orbite ne izbacimo stare satelite ili druge komponente svemiskih letelica, uskoro će postati neizvodljivo lansiranje novih svemirskih sistema”, naglašava Dejvid Spenser, vanredni profesor vazduhoplovstva i aeronautike. „Spinaker 3” će početi da deluje kada bude uspešno lansiran u orbitu, a Zemljina atmosfera će omogućiti da jedro povuče vozilo u orbitu.
Vučno jedro će omogućiti da se povuku svemirski brodovi čak i u slučaju da im je ponestalo goriva ili postanu neupotrebljivi, timovi sa zemlje mogu da pokretnu povlačenje.
Test će biti obavljen na visini od oko 300 kilometara, iako je „Spinaker 3”, konstruisan od materijala poznatog kao CP-1, i moći će da povlači objekte i sa visine od 640 kilometara i više. Američka svemirska vozila moraju biti uklonjena iz orbite u roku od 25 godina od završetka misije. Vučno jedro će omogućiti da se povuku svemirski brodovi čak i u slučaju da im je ponestalo goriva ili postanu neupotrebljivi, timovi sa zemlje mogu da pokretnu povlačenje. Ova tehnologija bi značajno mogla da skrati period uklanjanja otpada iz orbite i tako pomogla da se oslobodi preko potreban prostor za naredne misije. Sistem bi mogao jednog dana da radi u saradnji sa tehnologijam kao što su rakete „Spejs iksa”, kako bi svemirske misije bile finansijski isplativije i održive na duži rok.
(Izvor RTS)