КОСМИЧКО ТКАЊЕ

ЦРНА РУПА ПОДРИГНУЛА

Visited 214 times, 1 visit(s) today
ESO/EHT

Први пут снимљено како избацује огроман млаз материје око себе брзини блиској светлосној.

Након прве фотографије црне рупе икада 2019. године, сада је први пут снимљено када она око себе избацује снажан млаз материје. Већина галаксија у својем средишту има супермасивну црну рупу која незаситно прождире све у својој непосредној близини. Но, она може и маестрално подригнути, односно избацити снажне млазеве материје брзином блиском брзини светлости.

После вишегодишње анализе и обраде података, предочили су до сада невиђени призор – базу млаза која је повезана с материјалом што се врти око супермасивне црне рупе (6,5 милијарди пута масивније од Сунца). Осим млаза, на слици се може видети и оно што стручњаци називају сеном црне рупе.

Наиме, материјал који усише својом гравитацијом не заврши увек у самој црној рупи. Уместо да упадне, мали део честица убрзава до невероватних брзина и у сноповима поново излеће у космос. У неким случајевима млазеви могу бити толико велики да се протежу и ван галаксије у којој је црна рупа.

Астрономи се већ дуго питају који механизам стоји иза стварања тако огромних млазева. Знамо да млазеви долазе из подручја које окружује црну рупу, али још не разумемо у потпуности како се то догађа. Да бисмо то непосредно проучавали, морамо посматрати порекло млаза што је могуће ближе црној рупи”, рекао је астроном Ру-Сен Лу из Шангајске астрономске опсерваторије у Kини.

Научници су стога 2018. уперили више снажних телескопа ка средишту галаксије Messier 87 (М87), удаљене од нас 55 милиона светлосних година, и телескопима VLBI Array (GMVA), Atacama Large Milimeter/submillimeter Array (ALMA) и Гренландским телескопом (GLT)) проучавали снажан млаз који избацује тамошња супермасивна црна рупа, саопштава Европска јужна опсерваторија (ESO).

После вишегодишње анализе и обраде података, предочили су до сада невиђени призор – базу млаза која је повезана с материјалом што се врти око супермасивне црне рупе (6,5 милијарди пута масивније од Сунца). Осим млаза, на слици се може видети и оно што стручњаци називају сеном црне рупе.

Наиме, док око ње кружи материја, црна рупа се загрева и исијава светлост. Тамно подручје у средишту овог ужареног прстена јесре сена црне рупе, односно једино што може видети јер је ово мрачно космичко чудовиште заправо невидљиво. Гравитација црне рупе је толико снажна да јој, иза одређене тачке у простору, више ништа не може побећи. Ни електромагнетско зрачење, попут рендгенских зрака, радио-таласа, светлости и слично.

Величина прстена на новој слици је око 50% већа у поређењу с фотографијом из 2019. коју је снимила колаборација Event Horizon Telescope, а разлог томе је, како наводе астрономи, већа количина материјала што се обрушава ка црној рупи.

Осим сене црне рупе и фасцинантних млазева, назчници су на снимцима приметили још двије необичности – ветар и повећани прстен. Слике показују да се рубно посветљени млаз повезује с акреционим црне рупе. Близу црне рупе је профил емисије подручја из које долази млаз шири од очекиваног профила, што указује на могућу постојање ветра који је повезан с током акреције”, наводе астрономи који су снимили овај спектакл.

Величина прстена на новој слици је око 50% већа у поређењу с фотографијом из 2019. коју је снимила колаборација Event Horizon Telescope, а разлог томе је, како наводе астрономи, већа количина материјала што се обрушава ка црној рупи.

„Планирамо да посматрамо подручје око црне рупе у средишту М87 на различитим радио-таласним дужинама да бисмо детаљније проучили емисију млаза. Сћедеће године биће још узбудљиве јер ћемо моћи да сазнамо више о томе шта се догађа у близини једног од најтајанственијих подручја у космосу”, најавио је Едуардо Рос из Института Макс Планк у Немачкој. Истраживање под насловом A ring-like accretion structure in M87 connecting its black hole and jet објављено је у часопису Nature.

(Индекс)

Visited 214 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар