МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЦВРЧАК КАО ТЕРМОМЕТАР

Visited 499 times, 1 visit(s) today
Shutterstock

Да ли сте знали да слушајући ове инсекте можете одредити температуру ваздуха у њиховој близини?

Осим што улепшавају летње ноћи и повремено вам угрозе одмор својом буком, цврчци могу бити корисни уколико се нађете на отвореном, а желите да знате колика је температура ваздуха. Била је 1897. година, када је амерички физичар, проналазач и професор Амос Долбер објавио чланак у The American Naturalist, насловљен Цврчак као термометар. Представио је једноставну једначину, помоћу које је могуће повезати фреквенцију цврчка са спољашњом температуром.

Цврчци су једна од животиња које се колоквијално називају хладнокрвним. У науци то значи да – за разлику од сисара – нису способни да регулишу телесну температуру, па зависе од животне средине. Дакле, начин на који њихово тело делује и функционише у потпуности зависи од температуре околине. Па је тако физичар дошао до једначине: (Cpm/5) – 9 = T, у којој Cpm представља број звукова у минуту, а T температуру околине у том тренутку. Дакле, кроз једноставан израз лако је израчунати која је тачна температура у близини цврчка.

Међутим, постоји недостатак када је ова једначина у питању, а то је да истраживач није прецизирао с којом врстом је направио прорачуне. Иако су каснија истраживања утврдила да је то вероватно био цврчак Oecanthus fultoni, данас је немогуће са сигурношћу знати о коме је реч. Ово је од великог значаја, јер се приликом прорачуна мора узети у обзир да код неких врста на учесталост цврчања не утиче само температура, већ и други фактори који се тичу њиховог метаболизам, као што су старост или успех у парењу. И поред тога, све указује на то да формула важи за приближне температуре и помоћу фреквенције уобичајеног пољског цврчка Acheta assimilis.

Ако планирате да је примените формулу и израчунате температуру, морате узети у обзир низ фактора да бисте били сигурни да је резултат тачан. Пре свега је потребно да забележите колико пута у минуту чујете цврчка, а то може бити незгодно због позадинске буке. Зато је препорука да бројите у временском интервалу од 10 секунди и резултат помножите са шест: фреквенција певања је периодична, тако да је успех загарантован.

Још једна ствар коју треба имати на уму јесте да то не можете урадити на било којој температури. Цврчци почињу да певају тек од 15ºC. Штавише, када температура околине достигне 36ºC, ритам се смањује и на 40ºЦ престаје да се чује. Из тог разлога, добићете валидан резултат само када је температура између 15 и 35ºC.

(Национална географија)

Visited 499 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар