МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ДЕЛИЋИ ЖИВОТА ПРЕ ЗВЕЗДА

Visited 180 times, 1 visit(s) today

Ново истраживање указује да се један од најважнијих животних блокова, једноставна аминокиселина која се назива глицин, може формирати у међузвезданом облаку и пре појаве звезда и планета.

Научници су претходно открили глицин у коми комете 67P/ Чурјумов-Герасименко. Мисије прикупљања узорака звездане прашине су, такође, пронашле доказе о интерпланетарном глицину, пише Space Daily. До сада су научници мислили да су потребне знатне количине енергије за стварање глицина и других аминокиселина – врсте енергије коју производе звезде. Међутим, нови експерименти – недавно детаљно описани у часопису Nature Astronomy – сугеришу да реакције „тамне хемије могу произвести глицин на површини ледених зрна прашине без помоћи звездане енергије. „Тамна хемија се односи на хемију без потребе за енергетским зрачењем, рекао је водећи аутор студије Серђо Јополо у саопштењу за новине.

„У лабораторији смо успели да симулирамо услове у тамним међузвезданим облацима где су хладне честице прашине прекривене танким слојевима леда и накнадно обрађене ударом атома, узрокујући фрагментацију врста претходника и рекомбиновање реактивних посредника, рекао је Јополо, истраживач из Универзитета Квин Мери у Лондону. Експерименти су најпре открили стварање метиламина, претече глицина. Након поновљених тестова и помоћи прецизних дијагностичких технологија заснованих на атомском зраку, истраживачи су открили стварање глицина.

Анализа је показала да је, док је сунчева енергија била небитна, водени лед био пресудан за процес настанка глицина. Истраживачи су могли да потврде своје експерименталне резултате користећи астрохемијске моделе. „Из овога сазнајемо да се у свемиру временом могу створити мале, али суштинске количине глицина, рекла је коауторка студије Херма Купен, професорка на Универзитету Радбоуд у Холандији. На основу резултата експеримената с тамном хемијом, истраживачи претпостављају да глицин може постојати у изобиљу пре обликовања звезда и планета – сачуван у леденим честицама међузвезданих облака и лако укључен у комете.

„Једном формиран, глицин такође може постати претеча другим сложеним органским молекулима, рекао је Јополо. Следећи исти механизам, у принципу се у функционалну групу могу додати друге функционалне групе, што резултира стварањем других аминокиселина, попут аланина и серина у тамним облацима у свемиру. На крају, овај обогаћени органски молекуларни инвентар укључује се у небеска тела, попут комета, и испоручује младим планетама, као што се догодило нашој Земљи и многим другим планетама, рекао је Серђо Јополо.

Visited 180 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар