Нова кинеска ракета носач „дуги марш 8” обавила је у уторак први лет, према дугорочном плану развоја ракета које могу да се користе поново да би се смањили трошкови и убрзала лансирања за комерцијалне клијенте. Ракета је лансирана са јужног кинеског острва Хајнан са пет сателита у 12.37 часова по локалном времену, пренели су државни медији, преноси RSE. Kина планира да у наредним годинама развије ракете „дуги марш 8” које могу да се поново користе, слично ракети „фалкон” коју производи америчка приватна компанија „Спејс икс”.
Kинески медији нису прецизирали да ли ће примерак који је лансиран моћи да се поново употреби. Очекује се да ће ракета у будућности моћи да полеће и слеће вертикално, што значи да ће моћи да се употребљава више од једног пута. Kина ће усавршити такву ракету око 2025. године, саопштила је у новембру кинеска „Kорпорација за аеросвемирску науку и технологију”. Раније овог месеца, Kина је донела на Земљу прве узорке стена са Месеца после 40 година, а лансирала је и своју прву самосталну мисију на Марс.
Око 2022. године, Kина планира да заврши градњу настањиве орбиталне станице састављене од више модула. Циљ Kине је да до 2045. године успостави програм са хиљадама летова годишње, којима ће у свемир подизати десетине тона терета и путнике.
(Извор Н1)