Малолетници који подлегну притиску вршњака и почну пушити вероватно то чине јер имају мање сиве твари у делу мозга што утиче на доношење одлука и поштовање правила. У додатку на то млади који развију навику пушења имају тенденцију до краја својих тих година доживети смањење сиве твари у делу мозга који контролише управљање задовољством. Тако произлази из студије о утицају пушења на адолесценте и млађе пунолетне особе у Великој Британији, Француској, Немачкој и Ирској, која су спровели универзитети Кембриџ, Фудан и Ворвик објављеној у часопису Nature Communications.
Након што су упоредили резултате снимања мозга учесника који су почели да пуше до 14. године са онима који нису и поновили поступак за исте испитанике од 19 и 23 године, открили су да „у просеку малолетници који су почели пушити до 14. године имају знатно мање сиве материје у делу левог фронталног режња повезаног с доношењем одлука и кршењем правила”. Сива маса, ткиво које обрађује информације и садржи све неуроне органа, доживљава свој врхунац раста пре адолесценције, иако се укупни развој мозга наставља у одраслом добу.
Тим научника је, такође, установио да су људи који су почели да пуше са 14 година имали „губитак сиве твари у десном префронталном кортексу”, што је исто тако део мозга повезан с прекомерним опијањем и коришћењем марихуане. „Мање сиве масе у овој области мозга може ограничити когнитивну функцију, што доводи до ниже самоконтроле и склоности ризичном понашању, као што је пушење”, рекла је Барбара Сахакијан са Одсекаа за психијатрију Универзитета Кембриџ.
(Индекс)