МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ГДЕ НЕСТАШЕ ТРИ ЗВЕЗДЕ

Visited 240 times, 1 visit(s) today
Илустрација

Астрономи из Опсерваторије Паломар су 19. јула 1952. посматрали ноћно небо и снимали више фотографија истог подручја да би лакше идентификовали небеска тела као што су астероиди. Око 20,52 сати су забележили три сјајне звезде (магнитуда 15), но када су фотографисали исто подручје у 21,45 сати – звезде су нестале. Дакле, за мање од сат времена им није било трага; као да нису ни постојале.

Звезде не нестају само тако. Могу експлодирати или им се сјај може појачати или смањити, али не нестају. Но снимци показују да се догодило управо то. На првој фотографији (горе) се јасно виде три звезде, а на другој не. Једна могућност је да им је нагло пао сјај, али то објашњење баш не држи воду. Наиме, то би значило да су потамниле 10.000 или више пута.

Друго објашњење јесте да нису биле три звезде, већ једна. Можда је та звезда накратко изразито засијала, а у исто време је између ње и нас прошла црна рупа звездане масе и путем ефекта гравитационе леће искривила њен облик, односно приказала да се тамо налазе три тела, а не једно. Проблем са овом хипотезом је тај да би се у том случају требало посложити више чинилиаца и да се радило о ретком догађају. Но, и на другим снимцима из педесетих година прошлог века можемо видети сличне нестанке вишеструких звезда. У неким случајевима, звезде су биле одвојене лучним минутима, што би тешко произвео ефекaт гравитационог сочива, пише Universe Today.

Трећа могућност је да се уопште није радило о звездама, већ о небеским телима из Ортовог облака којима се из неког разлога у исто време појачао сјај, а које касније нисмо могли забележити јер су наставила путем своје орбите. Ортов облак је сферни облак кометских језгара на самој граници Сунчевог система.

Постоји још једно занимљиво објашњење – да то ни нису свемирска тела и појаве. Звездарница Паломар се налази релативно близу пустиње Нови Мексико где су се одвијала тестирања нуклеарног оружја. Можда је радиоактивна прашина контаминирала плоче, стварајући светле тачке на неким сликама, а на другима не. С обзиром на сличне нестанке звијезда тих година, ово се чини сасвим могућим. Но, и даље не можемо бити сигурни.

(Илустрација Observatory Palomar)

(Индекс)

Visited 240 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар