Једва се придржава за Антарктик, а научници тврде да би одвајање довело до озбиљних последица.
Глечер Твејтс који је приближне величине као Kазахстан би, како научници тврде, у случају убрзаног отапања могао да се одвоји и подигне ново мора и за два метра – што је допринело томе да добије надимак „Глечер судњег дана”. Најновија студија коју је спровео Универзитет Јужне Флориде, а чији научници су мапирали у високој резолуцији критичну област морског дна испод глечера указује да се он отапао много брже него у претходним вековима него што је то случај данас. Другим речима, ово указује да ће у будућности доживети велике промене у кратким временским интервалима.
До овог закључка су дошли на основу истраживања више од 160 гребена, који су настали док се предња ивица глечера повлачила и померала горе-доле са сменама плиме и осеке. Геофизичар Аластар Грам објаснио је да они представљају природне инстумент који мере висине промена. Резултати сугеришу да се предњи део глечер у неком тренутку у последњих 200 година одвојио од морског дна и повлачио 2,1 километра годишње – двоструко више него у периоду од 2011. до 2019. године.
Поморски геофизичар и коаутор студије Роберт Лартер објаснио је да се Твејтс „држи ноктима” и да би у скоријој будућности требало очекивати велике промене у повлачењу глечера из плитког гребена. А колеге из његовог тима истичу да би и најмање климатске промене могле да доведу до одговора већих размера. Ово није први пут да су научници испитивали брзину топљења глечера, јер је и 2020. године помоћу сателитских снимака Твејтс мапиран, када је утврђено да се и његов суседни глечер отапа брже него што се претпостављало. Такође, наредне године је утврђено да, иако је он делимично заштићен од бржег отапања захвљајујући свом суседу, то неће још дуго бити случај пошто ће се и острво Пајн према грубим проценама у следећих пет година убрзано отапати.
Према подацима Уједињених нација чак 40 одсто људске популације живи у близини обала неког од светских океана или мора. Научници истичу да ова студија представља део напора који има за циљ боље разумевање начина на који ће отапање глечера утицати на њихове животе, као и да Твејтс не смемо потценити само зато што је за већину изван видокруга. Студија је објављена у часопису Nature Geoscience.
(Национална географија)