Трзате се док спавате: Тело покушава да вам пошаље поруку – најчешћа четири узрока.
Многи од нас доживели су нагли трзај тела приликом спавања, иако нам представља неугоду, то је сасвим бенигна појава коју је искусило и до 70 одсто људи. Ово се зове хипнички трзај. Појави се изненадни трзај дела тела или целог тела, а осети се као удар електрицитета или као да падамо, објаснио је доктор Рај Дасгупта. Хипнички трзај најчешће се догоди на прелазу између будног стања и спавања, а није необично да се догоди у различитим фазама сна, а понекад нас и не пробуди. Иако не представља разлог за бригу, постоје четири разлога који могу довести до хипничког трзаја.
1. Неиспаваност
„Лош квалитет сна значи да не добијате дубљу REM фазу сна која је ресторативна. Иако у кревету проведете седам до девет сати, колико се препоручује, можда се будите неиспавани и поспани сте током дана. Хигијена спавања, као што је време пре спавања за опуштајуће активности и боравак даље од екрана важни су за квалитет сна”, рекао је доктор Дасгупта.
2. Kофеин
„Стимуланси, као што су кофеин и никотин, такође су повезани с хипничким трзајима. И не чуди стога да недостатак сна и конзумација кофеина могу ићи руку под руку. Што сте више неиспавани, то више посежете за кофеином како бисте остали будни”, изјавио је доктор Дасгупта те је препоручио највише две до три шоље кафе на дан.
3. Апнеја
„Будући да се хипнички трзаји догађају током прелаза између буђења и спавања, већа је вероватноћа да ће се појавити ако имате апнеју у сну, стање обележено кратким прекидима у дисању током ноћи, што узрокује вишеструка узбуђења и буђења”, објашњава доктор Дасгупта.
4. Стрес
„Било би врло занимљиво истражити јесу ли људи почели да доживљавају хипничке трзаје током пандемије ковида”, каже доктор Дасгупта. Наиме, емоционални и ментални стрес може узроковати хипничке трзаје.
(Б92)