МЕЂУ ИЗМЕЂУ

КИНА ПРИЧА С МАРСОМ

Visited 209 times, 1 visit(s) today

Kина је направила највећу антену у Азији да прима податке с Црвене планете.

Ради се о покретној антени пречника 70 метара која је успешно прошла оперативне провере и сада је спремна да прима сигнале с Марса у склопу мисије Tianwen-1, а истомена летелица ће наредне седмице ући у орбиту ове планете. Изградња огромног радио-телескопа почела је 2018. године у сјеверној кинеској регији Тиађин, а завршена је на време јер се летелица приближава циљу. Нова антена има облик тањира, а с радом је почела у четвртак. Састоји се од 1.328 панела, а за 30 метара је мања од највеће светске покретне антене која се налази у САД.

Kина је досад користила три антене пречника од 35 до 50 метара у Пекингу и Kунмингу, али оне нису биле довољно снажне да осигурају квалитетан пријем података с Марса који је тренутно удаљен 180 милиона километара од Земље. Иначе, Марсова орбита је удаљена око 400 милиона километара од Земље када се две планете налазе са супротних страна Сунца. Сада Kина може повезати сва четири своја телескопа да повећа њихове могућности.

Летелица Tianwen-1 лансирана је у јулу 2020. године, а у гравитационо поље Марса стиже 10. фебруара где ће обавити маневре кочења. Циљ Kинеске националне свемирске администрације (CNSA) јесте да спусти орбитер и ровер на површину Марса; ако слиетање буде успешно, Kина ће постати друга земља која је управљала ровером на Црвеној планети након што су то учиниле САД. Kинески научници ће током мисије тражити знаке прошлог и садашњег живота на планети, анализирати тло и атмосферу и мапирати површину.

(Извор Kликс)

Visited 209 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар