МЕЂУ ИЗМЕЂУ

КИНЕСКА ЧЕТВРТ У КОСМОСУ

Visited 238 times, 1 visit(s) today

Kинези имају нови план: Желе изградити мегастаницу у орбити и тамо трајно настанити људе.

Kина има нови петогодишњи план који истиче хитну потребу за развојем свемирских мегапројеката, попут људских насеља и свемирских соларних електрана. Kинеска федерална агенција за науку истражује могућност конструкције ултравелике свемирске летелице која би се протезала километрима у дужину у орбити око Земље. Разлог је, кажу, хитна потреба за енормном неземаљском инфраструктуром те врсте, пише Spave News.

Kинеска Национална фондација природних наука (NSFC), која је основана 1986. године с циљем промовисања и финансирања научних истраживања, има петогодишњи план проучавања велике стратешке ваздухопловно-свемирске опреме за будуће коришћење свемирских ресурса, истраживање мистерија свемира и дугорочно настањивање људи у орбити”, пише у недавно објављеном документу те организације. План сугерише да се на прво место листе приоритета стави израда лаганих компоненти које се могу засебно лансирати у свемир и у орбити спојити у мегаструктуре.

Таква техника градње великих свемирских објеката коришћена је и при изради Међународне свемирске станице, која је свој најновији модул руске производње (модул наука), инсталирала још у јулу. Kина исто тако у орбити гради своју свемирску постају Тиангонг, која је намењена и за посаду. Kинески научници се надају да могу тај приступ искористити за изградњу свемирских мегапројеката, али на сасвим новом технолошком ниову. Но, док се све то можда чини недокучивим, NSFC није једина организација која је планирала такву градњу у свемиру.

Неке од тих напора и могућих апликација навели су кинески научници у студији објављеној 2020. године у кинеском научном часопису Chinese Journal of Aeronautics. Истакли су да традиционални начини лансирања у свемир не задовољавају постојеће потребе, обзиром на развој свемирских технологија и потражњом за све више свемирских мисија. У тој студији наведено је да се технологија изградње у свемиру може делотворно прилагодити састављању великих свемирских објеката, побољшати перформансе свемирских летелица и смањити оперативне трошкове. Навели су да се на тај начин могу начинити фиксне структуре попут свемирске инфраструктуре, станица за гориво, свемирских производних погона, туристичких комплекса и станица за рударење астероида.

Kинеска академија за свемирске технологије (CAST) већ је започела с експерименталним темељним радом на развоју свемирске соларне електране. Стручњаци деценијама спекулишу о соларним електранама у свемиру за које тврде да би могле задовољити светске потребе за електричном енергијом, а спадају међу обновљиве изворе енергије. CAST засад спроводи тестове, попут преноса микроталасне енергије са сателита на Земљу. Но, план NSFC за дугорочно настањивање орбите око Земље вероатно се неће остварити у наредних неколико десетлећа, ако не чак и столећа.

(Извор Зимо)

Visited 238 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар