СКЛАПАЊЕ ПАМЋЕЊА

KO JE ВИТРУВИЈЕВ ЧОВЕК

938 pregleda
Shutterstock

Kо је био Витрувије, и зашто је Леонардо да Винчи назвао свој чувени цртеж?

Витрувијев човек је настао око 1490. године и један је од најпознатијих цртежа Леонарда да Винчија, али и читаве ренесансе. Уметник га је нацртао на основу својих студија о људској пропорцији, симетрији и равнотежи, премошћујући тако јаз између уметности и математике. Тако, укратко, чувени цртеж дефинишемо данас, али ко је Витрувије и због чега је то његов човек? Зашто је он настао?

Да Винчи је истраживао везу између човека и природе кроз савршени брак математике и уметности. Његов циљ био је да математички покаже да су човек и природа једно, а та његова идеја материјализована је Витрувијевим човеком.

Смештен у историјски контекст, у време када траје период ренесансе и други мањи али значајни, филозофски и научни покрети, разлози за настанак Витрувијевог човека су слојевити, а потрудићемо се да вам дамо одговоре на ова питања. Да Винчи је истраживао везу између човека и природе кроз савршени брак математике и уметности. Његов циљ је био да математички покаже да су човек и природа једно, а та његова идеја материјализована је Витрувијевим човеком.

Да Винчи је Витрувијевим човеком покушао да представи и макрокосмос, тј. универзум кроз микрокосмос, тј. људско биће – и обратно. У Витрувијевог човека уткане су и идеје хуманизма, филозофског и интелектуалног покрета који је био распрострањен у доба ренесансе и утицао је на многе уметнике, укључујући да Винчија. Ренесансни хуманизам истраживао је и оживљавао класичне идеале кроз грчку и римску књижевност, а и уметност, посебно скулптуру.

Римски архитекта Марко Витрувије Полио (Marcus Vitruvius Pollio), живео је у 1. веку пре нове ере. Аутор је чувеног трактата „Десет књига о архитектури” (De architectura, libri decem). У трећој књизи у првом поглављу налази се наслов „О симетрији: у храмовима и у људском телу”, у оквиру ког Витрувије такође расправља о људским пропорцијама.

Био је то нови, револуционарни мисаони покрет који је уздизао традиционалне начине посматрања појединца засновано на хришћанској религији. Овај покрет довео је у питање човеково место у универзуму што је да Винчију дало идеју да га у њега смести.


(Shutterstock)

Kо је био Витрувије?

Назив Витрувијев човек потиче од италијанског L’Uomo Vitruviano, дело познато и као Le proporzioni del corpo umano secondo Vitruvio, што значи „Пропорције људског тела према Витрувију”. Римски архитекта Марко Витрувије Полио (Marcus Vitruvius Pollio), живео је у 1. веку пре нове ере. Аутор је чувеног трактата „Десет књига о архитектури” (De architectura, libri decem). У трећој књизи у првом поглављу налази се наслов „О симетрији: у храмовима и у људском телу”, у оквиру ког Витрувије такође расправља о људским пропорцијама. Управо та книга послужила је Леонарду да Винчију да створи свој, данас чувени цртеж.

Техника

Вредност овог цртежа не лежи само у његовом филозовском значењу и упоришту, него и у уметниковој вештини. Леонардо да Винчи је, такође, користио стилске елементе попут сенчења различитих делова тела да би указао на већу дубину и тродимензионалност. (Сетите се да је цртеж направљен тушем, и да још једном приказује ниво да Винчијевих уметничких вештина да представи велики број детаља).

Његову вештину видимо у приказу природног стискања шака, одмах испод пазуха, код стопала, тачније испод његовог унутрашњег десног (нашег левог) стопала, у пределу врата и у лицу. Видимо деликатно сенчење испод очију и око набораних подручја. Радећи са једноставним мастилом на папиру, да Винчи успева да створи тродимензионалност. Он је створио супериорну фигуру унутар граница круга и квадрата, која даје осећај кретања.

Где се данас налази Витрувијев човек?

Витрувијев човек се налази у музеју Gallerie dell’Accademia у Венецији, Италија, чува се на тамном месту у посебно прилагођеним температурним условима и тек понекад се излаже.

(Извор Национална географија)

О аутору

administrator

Оставите коментар