Матичне ћелије имају невероватну способност – могу се трансформисати у било коју другу врсту ћелија. Та моћ се навелико користи у медицини јер имају потенцијал поправљања оштећених делова тела након задобивених озледа или тешке болести. Наичници притом морају манипулисати матичним ћелијама да би се оне трансформисале у потребну врсту ткива. За то се користе различите технике, а недавно су представили нови, неинвазиван начин стимулисања матичних ћелија помоћу високофреквентних звучних таласа.
Успели су да их помоћу звука претворе у коштане за само пет пет, с 10 минута стимулативног третмана дневно. Надају се да би се нова метода, која има неколико предности у односу на досадашње, могла користити за поновни раст костију након обољења од рака или неке друге врсте дегенеративне болести. „Звучни таласи скраћују време лечења које је обично потребно да би се матичне ћелије почеле претварати у коштане. Додатно, ова метода не захтева посебну примену лекова за кости и врло ју је лако применити”, рекла је биохемичарка Ејми Гелми са Универзиtета Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) у Аустралији.
Научници наводе да се ова метода може користити с више врста матичних ћелија, укључујући оне из масти које није тако болно прибавити, пише Science Alert. „Помоћу звучних валова можемо на матичним ћелијама применити потребну количину притиска на правим местима и тиме покренути процес трансформације”, иујавио је хемијски инжењер Лесли Јео из исте научне установе. Истраживање названо Short-Duration High Frequency MegaHertz-Order Nanomechanostimulation Drives Early and Persistent Osteogenic Differentiation in Mesenchymal Stem Cells објављено је у часопису Small.
(Извор Индекс)