Istraživači veruju da majmuni slučajno unose pesticide u svoj organizam, čemu u prilog ide činjenica da farme na ovom centralnoameričkom ostrvu u poslednjih nekoliko godina koriste sve više ovih supstanci.
Dok kameleoni i lignje mogu da promene boju svoje kože, majmuni ne mogu – odnosno nisu mogli sve dok čovek nije umešao prste. Lokalno stanovništvo i naučnici su tako primetili Alouatta palliata vrstu majmuna na Kostariki, koja je inače izrazito crna, sa žutim flekama na repu i nogama. To je ujedno i prvi dokaz brze promene pigmentacije krzna primata.
Kod ovih crno-žutih majmuna, istraživači su primetili da se melanin promenio u feomelanin koji sadrži sumpor i koji postoji kod životinja sa žutim, crvenim ili narandžastim bojama.
Kako bi videli šta je po sredi, špansko-kostarikanski tim naučnika je analizirao krzno jednog od majmuna koji su požuteli. Ova vrsta primata, inače, ima vrstu melanina koja se zove eumelanin – pigment koji boji dlaku i ćelije kože – crne, sive ili tamnobraon boje. Kod ovih crno-žutih majmuna, istraživači su primetili da se melanin promenio u feomelanin koji sadrži sumpor i koji postoji kod životinja sa žutim, crvenim ili narandžastim bojama.
Istraživački tim veruje da majmuni unose sumpor u svoj organizam konzumiranjem lišća koje se nalazi u blizini farmi ananasa, banana i ulja afričkih palmi, koje je isprskano pesticidima. Sumpor iz ovih hemikalija se onda najverovatnije meša sa pigmentom, što dovodi do promene u sastavu čitave kompozicije pigmenta, smatraju istraživači. Ovom objašnjenju doprinosi i činjenica da se u poslednjih nekoliko godina na kostarikanskim farmama koristi sve više pesticida.
Međutim, promena boje krzna može da ima ozbiljne posledice po Alouatta palliataprimate – žute mrlje mogu da pomognu jaguarima i drugim predatorima da lakše uoče majmune među gustim šumskim drvećem. Pored toga, izgleda da se ovaj trend promene boje krzna širi: tim je takođe primetio da nemali broj majmuna sada ima potpuno žuto krzno.
(Izvor CPN)