МЕЂУ ИЗМЕЂУ

МОЦАРТ У ЧЕОНОМ РЕЖЊУ

126 pregleda
Shutterstock

Да ли сте слушали ову чудесну композицију? Научници открили још један позитиван ефекат чувене Моцартове сонате.

Научници су открили да слушање Сонате за два клавира, Волфганга Амадеуса Моцарта, ублажава симптоме епилепсије. Овај комад стимулише фронталне режњеве мозга повезане са емоционалном перцепцијом. Епилепсија погађа око један одсто светске популације, од чега трећина има облик болести отпоран на лекове, односно на њих не реагује. Аутори нове студије вршили су испитивање на 16 пацијената. Током експеримента су им пуштали Моцартову сонату (која је одавно позната по својим позитивним терапеутским ефектима на мождану активност) и пратили њен ефекат на њихов мозак.

Експеримент је показао да је слушање Моцартовог комада смањило налете неуронске активности које могу довести до напада. Научници су мерили мождану активност помоћу електроенцефалографије. Показало се да је слушање сонате 30-90 секунди смањило број експлозија електричне активности у мозгу у просеку за 66,5 одсто. Активност се највише смањила у десном и левом фронталном режњу мозга, где се регулишу емоционални одговори.

Роберт Kван, докторанд Медицинске школе Гејсел у Дартмуту и водећи аутор студије, рекао да је тим проучавао утицај различитих жанрова на мозак пацијената, посебно композитора као што су Јозеф Хајдн, Ричард Вагнер, певач Бади Холи, а и групе Јудас Пристс и Никлбек, али само Моцартова композиција је изазвала позитиван терапеутски ефекат.Схватили смо, такође, да се ефекти појачавају на прелазима између дужих музичких фраза”, каже Роберт Kван.

Истраживачи су у почетку сугерисали да је овај феномен повезан са емоционалним ефектима музике, попут ослобађања неуротрансмитера допамина током слушања музике. Међутим, открили су да се Моцартов ефекат” не може објаснити ослобађањем допамина, будући да пацијенти нису били познаваоци музике, па су чак изјавили и своју емоционалну равнодушност према Моцартовим делима.Сада имамо много више питања него одговора. Али, знате, то је уобичајено у већини истраживања, зар не? Желимо да поновимо експеримент на већој групи пацијената и то током дужег временског периода како бисмо заиста доказали себи да се то дешава”, напомиње Kван.

Такозвани Моцартов ефекат” предмет је истраживања још од 1993. када су научници објавили да су људи који су слушали K448 10 минута дневно – побољшали вештине просторног закључивања.

(Извор Наионална географија)

О аутору

administrator

Оставите коментар