Морска неман тешка близу 3 тоне откривена је 9. децембра 2021. године, док је беживотно плутала поред обале азорског острва Фајал. Рибари су тада одлучили да је однесу у луку да је научници детаљно проуче. Урађена је некропсија и утврђено да је реч о изузетном примерку. Приликом некропсије џиновске рибе сунце – Mola alexandrini, устављено је да је дугачка 3,6 метра, а тешка 2.744 килограма. Испитан је садржај из желуца, а узети су и узорци њене ДНK који су прослеђени на даљу анализу. Водећи аутор студије Жозе Нуњо Гомеш-Переира је објаснио да је мртва риба некада била заиста величанствен примерак и додао да је у води изгледала страшније.
Претходни светски рекорд је држао примерак исте врсте ухваћен у Јапану 1996. године, а како стоји у Гинисовој књизи рекорда она је тежила око 2.300 килограма. И пре ова два открића врста је сматрана једном од највећих на свету, иако су раније биле погрешно класификоване као необично велике јединке обичне океанске рибе сунце – Mola mola. Заједничко им је да се често сунчају на површини океана – због чега су и добиле име риба сунце.
Научници претпостављају да ово раде да би се угрејале пре него што зароне на велике дубине – у тамне и хладне воде где лове храну. Kолосални примерци су налажени у водама широм света, иако углавном нарасту до половине величине највећег примерка који је ухваћен крајем прошле године. С друге стране, рибари у Kамбоџи су у мају ове године успели да ухвате највећу слатководну рибу на свету – Urogimnus polilepis, дугачку 4 метра и тешку око 300 килограма. Студија је објављена у часопису Journal of Fish Biology.
(Национална географија)