Ако жене имају пилулу за „јутро после”, могу ли мушкарци добити нешто слично, попут пилуле за „сат пре”? Тако нешто могло бити могуће. Наиме, нов начин лечења је мужјаке мишева учинио неплоднима у року од сат времена, с тим да су опет постали плодни за мање од једног дана. Потенцијални лек, који још није тестиран на људима, могао би изаћи на тржиште за неколико година ако се покаже ефикасним код људи и нема опасне нуспојаве.
Иако се у последње време истражује све већи број мушких пилула или средстава за контрацепцију, тренутно су мушкарцима доступне само две могућности спречавања оплођивања: кондоми и вазектомија. Претходни кандидати за такве пилуле наишли су на две главне препреке. Летвица нуспојава била је далеко виша за мушкарце јер они не рескирају трудноћу, а фармацеутска индустрија није показала превелики интерес. „Тренутно је сав терет контрацепције на женама. Желимо нове опције”, рекла је за АФП фармацеуткиња Мелани Балбак са Weill Cornell Medicine у САД.
Научници су приликом развоја овог експерименталног лека циљали ензим отопљиве аденилат-циклазе који делује као нека врста прекидача за сперматозоиде. Ако се ензим искључи, они се више не могу кретати. У току тестирања је утврђено да једињење које блокира ензим парализује сперму 30 минута до сат времена након примене. Једињење је било 100 посто делотворно у спречавању трудноће у прва 2 сата и 91 посто у прва 3 сата. После 24 сата сперматозоиди мишева су поново почели нормално да се крећу. Истраживачи се надају да ће у будућности произвести нехормонску таблету која почиње деловати за сат времена, а штити од могуће оплодње 6 до 12 сати.
И наводе да се овај концепт увелико разликује од других потенцијалних контрацепцијских метода за мушкарце (као што је хормонски гел што се тренутно тестира на људима), којима су потребне седмице или месеци да почну и престану деловати. Kод мишева је у току експеримената нису примиећене нуспојаве. Пређашња истраживања су показала да су неплодни мушкарци којима је био трајно искључен ензим отапајуће аденилат-циклазе имали повишену стопу бубрежног каменца.
Но, научници који раде на новом леку истичу да је то вероватно било повезано с тим што је ензим био трајно неактиван – а то не би био случај с мушкарцима који узимају „пилулу за сат пре”. Надају се да ће прва испитивања на људима кренути за три године, а да би коначан производ могао бити на тржишту за осам година. Истраживање под насловом On-demand male contraception via acute inhibition of soluble adenylyl cyclase објављено је у часопису Nature Communications.
(Индекс)