Нова студија указала је на то да би ниво антитела коронавируса могао брже да пада код мушкараца него код жена.
Историјски гледано, медицинска истраживања често су имала јединствен приступ у ком су обухватала и мушкарце и жене, упркос све већим доказима да се полови разликују у начину на који се боре против одређене болести. Утврђено је и то да постоји већа могућност да ће се жене у већој мери заразити коронавирусом, али да су отпорније од мушкараца.
Студија која још није прошла рецензију, обухватала је скоро шест месеци истраживања у које је било укључено 308 чланова особља у болницама Универзитета у Стразбуру у Француској, а код којих је потврђена зараза коронавирусом. Већина тих пацијената имала је благе симптоме болести ковид-19. Различита антитела су мерена помоћу три врсте теста у две врсте истраживања током периода од 172 дана.
„Истраживања су показала да мушкарци имају виши ниво антитела од жена у акутној фази, али да упркос том бољем имунолошком одговору на почетку заразе, њихов ниво антитела временом опада и то много брже, док су, с друге стране, жене стабилније задржале тај ниво”.
На првом узорковању крви, мушкарци старији од 50 година и они са индексом здраве телесне тежине имали су највећи ниво антитела. На другом узорковању, нивои антитела, укључујући неутралне протеине чија је функција да спречи вирус да се закачи на људске ћелије, опали су више код мушкараца него код жена, без обзира на старост и тежину.
„Истраживања су показала да мушкарци имају виши ниво антитела од жена у акутној фази, али да упркос том бољем имунолошком одговору на почетку заразе, њихов ниво антитела временом опада и то много брже, док су, с друге стране, жене стабилније задржале тај ниво”, рекла је Самира Фафи-Kремер, шефица вирусологије у болницама Универзитета у Стразбуру и једна од ауторки студије.
Пад нивоа на почетку
Још један од аутора студије, Оливер Шварц, рекао је да овај пад антитела зависи од тога колики је њихов ниво постигнут на почетку заразе. „Дакле, ако имате више антитела на почетку, имаћете и бржи пад, али то још морамо да откријемо због чега” додао је Шварц.
(Pixabay)
Докторка Сабра Kлејн са Универзитета Џонс Хопкинс навела је да би креатори вакцина требало да анализирају ове податке да би временом могли да упореде мушке и женске реакције на њих. Постоји могућност да би пад антитела код мушкараца могао да буде једнако брз и након вакцинације. „Ако се антитела код мушкараца у већој мери смање у односу на оне код жена и после вакцинације, постоји могућност да ће мушкарцима требати још једну вакцину за обнављање антитела како би могли да задрже имунитет”, рекла је др Kлејн.
Различити имуни одговори
Разумевање имунитета на коронавирус још није потпуно. Научници су упозорили да су антитела која генеришу Б-ћелије кључна за одбрамбени одговор човека, али нису једино оружје којим имунолошки систем располаже. Т-ћелије које имају задатак да стимулишу производњу Б-ћелија, као и да униште респираторне ћелије које је вирус захватио, подједнако су кључне.
Студија која је обухватила 185 пацијената и која тек треба да буде прегледана, показала је да осам месеци након инфекције, већина људи која се опоравила још има довољно имунолошких ћелија да спречи настанак болести.
„Нисам изненађена да би могло доћи до разлике у интензитету имунолошког одговора јер је то у складу с другим инфекцијама, али потребно је спровести и додатна истраживања. Вероватно је да ће меморијске Т-ћелије бити сачуване и након инфекције, али и вакцинације, па ће моћи да подрже имунолошки одговор у случају друге заразе као што је то случај код многих других вирусних инфекција, међутим, за то још немамо доказа”, рекла је др Сабина Ертелт-Приђоне с Универзитета Радбоуд у Холандији, пише The Guardian.
Студија спроведена овог месеца на 100 пацијената, коју је водио британски конзорцијум за имунологију коронавируса, показала је да је имунитет Т-ћелија вероватно присутан код већине одраслих шест месеци након примарне инфекције. Одвојена студија која је обухватила 185 пацијената и која тек треба да буде прегледана, показала је да осам месеци након инфекције, већина људи која се опоравила још има довољно имунолошких ћелија да спречи настанак болести.
(Извор Н1)