Загонетка која је мучила Дарвина ће можда коначно бити решена.
Научници се надају да би њихово откриће могло ублажити недоумицу у вези са сто година старом мистеријом која је мучила и Чарлса Дарвина. Kинески истраживачи су објавили да су пронашли најстарији фосил пупољка на свету, чиме је коначно потврђено да су цветнице, или скривеносеменице, еволуирале десетине милиона година раније него што се мислило. И надају се да би њихово откриће могло ублажити недоумицу поводом сто година старе мистерије која је мучила и Чарлса Дарвина.
Наиме, ако најстарији фосил цвета није старији од 130 милиона година, како су онда само 20 до 30 милиона година касније скривеносеменице почеле да доминирају екосистемима? Дарвина је наиме мучило питање – како су скривеносеменице тако брзо еволуирале? Та гс је загонетка доста заокупљала и он никада није нашао задовољавајући одговор. Али у последњих неколико година неки делови слагалице су, ипак, дошли на своје место. Наиме, научници из Kине су 2016. пронашли „савршен цвет” који датира из периода јуре, пре више од 145 милиона година. Фосилизирована биљка имала је латице, али и чашичне листиће, а и мушке и женске репродуктивне делове.
Године 2018. у овој земљи је нађен још један фосилизовани цвет, стар око 174 милиона година. Попут модерне цветнице, њено семе је било потпуно затворено у јајнику биљке, пише Science Alert, а преноси Индекс.хр. Међутим, нису сви ботаничари били уверени да се радило о правим скривеносеменицама. Једни су сматрали да су ови фосили били превише примитивни да би се сматрали цвећем, док су други мислили да су њихове структуре превише сложене за голосеменице, старију врсту биљке без цвета и са откривеним семенкама.
Florigerminis jurassica
Но, најновији фосил пупољка, назван Florigerminis jurassica, могао би да припада баш оној прелазној фази коју су научници тражили. Пронађен је у наслагама које датирају од пре више од 164 милиона година и још је у изврсном стању. Будући да је цвеће крхке структуре, тешко га је пронаћи међу фосилима пре раздобља креде. Стога су претходни покушаји да се открије порекло скривеносеменица често описани као „континуирани запис неуспеха”. Florigerminis jurassica је јединствено откриће јер његов плод даје још јачи темељ тези да се заправо ради о скривеносеменици, а не о голосеменици. Истраживање под називом A Jurassic flower bud from China објављено је у часопису časopisu Geological Society, Лондон.
(Извор Национална географија)