МЕЂУ ИЗМЕЂУ

НАЈДУЖА ФУЗИЈА У СВЕТУ

438 pregleda

Фузиони реактор KSTAR (Korwa Superconducting Tokamak Advacnce Research), постао је светски рекордер у дужини успешног задржавања плазме на температурама на којима може да се одвија фузија. Kорејско вештачко сунце”, успело је да плазму с температуром јона вишом од 100 милиона степени Целзијуса задржи чак 20 секунди.

Ово није раније успело ниједном експерименталном фузионом реактору на свету. Постигнуће је објавио Kорејски институт за фузиониу енергију, који на овом реактору ради са Националним универзитетом у Сеулу и америчким универзитетом Цолумбиа.

Да би се добила ланчана фузиона реакција,каква, на пример, покреће процесе у звездама, на Земљи су потребне високе температуре, односно велика уложена енергија. Научници раде на томе да изотопе водоника претворе у плазму у којој су се одвојили јони од електрона, а они се потом задржавају на високој температури. У случају да дође до фузије у тежа атомске језгра, ослободила би се огромна количина енергије, већа од оне уложене у стварање плазме и њено одржавање у левитацији путем великих магнета.

Фузиони реактор с позитивним енергетским билансом још увек не постоји, а прогнозе да би могао да буде направљен, у најбољем случају, сежу до 2030. или 2035. године, преноси портал Bug. Задржавање плазме у стабилном стању на 20 секунди потврђује велики напредак ове технологије и тек је још један корак ка дуготрајном одржавању плазме из које би могла да се добија корисна енергија. Циљ научника који раде на KSTAR-у је да до 2025. године толико унапреде технологију да се плазма на температурама изнад 100 милиона степени Целзијуса задржи око 300 секунди.

(Извор Б92)

О аутору

administrator

Оставите коментар