MEĐU IZMEĐU

NAJSTARIJA AMPUTACIJA

Visited 174 times, 1 visit(s) today
Ilustracija

Čoveku pre 30.000 godina odstranjeno stopalo.

Fosilizovanim ljudskim ostacima starim hiljadama godina često fale delovi tela, ali otkriće ljudskog kostura na ostrvu Borneo, kojem fali levo stopalo, oduševio je naučnike jer predstavlja najstariji dokaz o hirurškoj amputaciji do sada otkriven. Pronađen u pećini u zabačenom istočnom delu Bornea, kostur je otkopan 2020. godine od strane indonežanskih i australijskih arheologa, predvođen Timom Malounijem sa Univerziteta Grifit.

Prilikom pažljivije inspekcije, otkrili su da su pripadali mlađem čoveku kojem je levo stopalo stručno odstranjeno dok je bio dete, pre najmanje 30.000 godina. Ono što je posečno fascinantno jeste što se rana zacelila dovoljno dobro da je živeo još šest do devet godina. „Bilo je veliko iznenađenje da je ovaj drevni sakupljač preživeo veoma ozbiljnu i tešku operaciju i da se rana potpuno zacelila – toliko da je živeo godinama posle u planinskom terenu uz smanjenu mobilnost, što nam govori da se zajednica brinula o njemu”, kaže bioarheolog Melandri Vlok sa Univerziteta u Sidneju.

Najstariji dokaz o hirurškoj amputaciji do sada bila je iz kamenog doba i to kostur starijeg muškarca kojem je pre 7.000 godina uklonjena leva podlaktica, odmah iznad lakta. Čak i danas – sa velikim napretkom medicine, instrumenata i lekova za sprečavanje infekcija, sprečavanje krvarenja i ublažavanje bola – amputacije zahtevaju dosta anatomskog znanja i veštine da se izvedu kako treba.

(RTS)

Visited 174 times, 1 visit(s) today

O autoru

administrator

Ostavite komentar