МЕЂУ ИЗМЕЂУ

НАЈСТАРИЈА АМПУТАЦИЈА

172 pregleda
Илустрација

Човеку пре 30.000 година одстрањено стопало.

Фосилизованим људским остацима старим хиљадама година често фале делови тела, али откриће људског костура на острву Борнео, којем фали лево стопало, одушевио је научнике јер представља најстарији доказ о хируршкој ампутацији до сада откривен. Пронађен у пећини у забаченом источном делу Борнеа, костур је откопан 2020. године од стране индонежанских и аустралијских археолога, предвођен Тимом Малоунијем са Универзитета Грифит.

Приликом пажљивије инспекције, открили су да су припадали млађем човеку којем је лево стопало стручно одстрањено док је био дете, пре најмање 30.000 година. Оно што је посечно фасцинантно јесте што се рана зацелила довољно добро да је живео још шест до девет година. „Било је велико изненађење да је овај древни сакупљач преживео веома озбиљну и тешку операцију и да се рана потпуно зацелила – толико да је живео годинама после у планинском терену уз смањену мобилност, што нам говори да се заједница бринула о њему”, каже биоархеолог Меландри Влок са Универзитета у Сиднеју.

Најстарији доказ о хируршкој ампутацији до сада била је из каменог доба и то костур старијег мушкарца којем је пре 7.000 година уклоњена лева подлактица, одмах изнад лакта. Чак и данас – са великим напретком медицине, инструмената и лекова за спречавање инфекција, спречавање крварења и ублажавање бола – ампутације захтевају доста анатомског знања и вештине да се изведу како треба.

(РТС)

О аутору

administrator

Оставите коментар