MEĐU IZMEĐU

NAJSTARIJA ŠMINKA SVETA

Visited 218 times, 1 visit(s) today

Prema novim istraživanjima, bočice koje su Evropljani kamenog doba nosili oko struka pre više od 6.000 godina su, izgleda, bile prve posude za šminku na svetu. Analiza sastojaka u tragovima pronađenih u keramičkoj boci u Sloveniji, koja datira između 4350. i 4100. godine pre Hrista, pokazala je da sadrži pčelinji vosak, životinjsku mast i kozmetiku na bazi olova. Ako se uistinu radi o posudi sa šminkom, to bi značilo da se šminka u Evropi koristila više od 2000 godina ranije nego što se mislilo. Dodatno to znači da je ova bočica stotinama godina starija od dosadašnjih najranijih dokaza o kozmetici u starom Egiptu i Mesopotamiji, piše New Scientist.

Bine Kramberger, arheolog iz Zavoda za zaštitu kulturne baštine Slovenije, pronašao je ovu malenu keramičku bocu u Zgornjem Radvanju 2014. godine. Posuda se nalazila na području koje je 4350. godine pre Hrista zauzeo narod Lasinja, koji je potekao od lovaca-sakupljača u zapadnoj Evropi. U tom području otkriveno je preko stotinu sličnih bočica, koje se uglavnom pripisuju Lasinji u jugoistočnom podnožju Alpa ili vinčanskoj kulturi na Srednjem Balkanu. U početku se pretpostavljalo da se radi o dečjim igračkama zbog njihove veličine i sličnosti sa životinjskim i ljudskim glavama.

No, detaljnija analiza je pokazala da u bočici ima tragova pčelinjeg voska, biljne i životinjske masti i bele tvari na bazi olova, poznate kao ceruzit, koja se stolećima koristi u kozmetici Većina bočica imala je rupe na ručkama, što ukazuje na to da su verovatno bile nanizane na uže ili kožu i da su se nosile oko vrata ili struka. Ceruzit je mineral poznat pod nazivom belo olovo ili olovni karbonat. Kroz istoriju se koristio u kozmetici, iako je ta praksa kasnije prestala jer je materija podosta otrovna.

Kramberger smatra da se radi o izuzetnom nalazu, jer se retko nalaze posude u kojima još ima ostataka nekadašnjeg sadržaja”. On i njegov tim analizirali su više od desetak drugih posuda iz istog doba i otkrili da i one sadrže ceruzit i druge minerale olova. Najraniji dokazi o korišćenju kozmetike u Egiptu datiraju otprilike 4.000 godina pre nove ere. Muškarci i žene su tada koristili crveni oker kao rumenilo na obrazima ili za šminkanje usana. Pomoću minerala malahita nanosili su zelenu senku za oči, a pomoću kohla (kalaj) iscrtavali debele i tamne linije oko očiju.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Journal of Archaeological Science: Reports.

(Izvor Indeks)

Visited 218 times, 1 visit(s) today

O autoru

administrator

Ostavite komentar