МЕЂУ ИЗМЕЂУ

НАЈСТАРИЈЕ ВЕШТАЧКО ОКО

251 pregleda
CAIS

Може сматрати првом очном протезом, а старо је око 4.800 година.

До открића вештачког ока дошло је 2006. године на највећем праисторијском налазишту у Ирану, Запаљеном граду. Вештачко око је пронађено у гробу младе жене у њеној левој очној дупљи. Оно се може сматрати првом очном протезом, а старо је око 4.800 година. Значајно откриће направили су ирански археолози приликом ископавања Запаљеног града. Запаљени град у Ирану добио је назив по томе што је кроз историју три пута спаљиван. На њему су уочене различите фазе насељавања. Најстарија потиче из 5.200. године. Простире се на површини од 300.000 хектара, а истраживања трају од 1997. године.

Откривено вештачко око сматра се најстаријом очном протезом на свету. Припадало је високој жени од 1,8 метара и старости око 28-32 године. Археолошки тим је проценио старост ока између 2900. и 2800. године пре нове ере. Ово око је коришћено из естетских разлога ради улепшавања и надокнађивања недостатка, левог ока. Лажно око је спречавало прерастање ткива у очној дупљи и спречавање прашине или неког страног предмета да уђе у очну јабучицу, што би довело до инфекције, а можда и до смрти.

Дизајн вештачког ока био је копија правог како би задржао свој природни изглед. Било је израђено од лаког материјала, пречника 2,5 центиметра. Утврђено је да се унутар ока налазе златне жице, дебљине мање од милиметра, израђене као капилари, што показује да су дизајнери упознати са очном анатомијом. Постоје неке паралелне линије око зенице које формирају облик дијаманта. Две рупе се такође виде на бочним странама ове очне јабучице да је држе у очној дупљи.

(CAIS)

Жена је носила вештачко око за живота. Штавише, преостала ткива очних капака су још очигледна на овој протези. Антрополози су на лобањи приметили апцес на капку који је вероватно настао услед трљања о вештачком оку док је трептала. У гробу ове жене пронађено је и више глинених посуда, украсних перли, кожна врећа, бронзано огледало. Могуће да се ради о жени високог друштвеног статуса, ако не и члану неке краљевске породице.

Што се тиче материјала који је коришћен за израду овог вештачког ока руководилац ископавања Сајади је рекао: „Материјал од којег је направљена ова вештачка очна јабучица још није одређен и биће процењен каснијим тестирањем. Међутим, на први поглед изгледа да је природни катран помешан са животињском машћу коришћен за његову израду.

(Све о археологији)

О аутору

administrator

Оставите коментар