„Циљ радионице јесте да се схвате принципи дизајна генератора како за дигитална, тако и за аналогна интегрисана кола”, наглашава др Мирјана Виденовић-Мишић са Универзитета у Новом Саду.
Желите ли да научите да правите чипове? Ништа лакше, дођите 10. и 11. маја (оба дана у почиње у 9.30) у Научно-технолошки парк у Београду (Вељка Дугошевића 54) да вас томе подуче наши врхунски научници и стручњаци са престижног Универзитета Беркли и са Универзитета у Новом Саду – проф. др Боривоје Николић и др Мирјана Виденовић-Мишић.
А колико се плаћа? Ништа, баш ништа, само се на време пријавите за дводневну радионицу.
„ Уврежено је мишљење да је тешко направити чип”, каже проф. др Боривоје Николић, један од водећих у свету у овој области, који је својевремено дипломирао на Електротехничком факултету у главном граду. Мирјана Виденовић-Мишић му је, после докторирања у Новом Саду, постала блиска сарадница и сада десна рука у организовању јединствене високотехнолошке обуке у нас.
Боривоје Николић
Полазници могу бити, дода је, запослени у компанијама, наставници и студенти који ће, ако понесу свој рачунар, за два дана овладати коришћењем бесплатних алатки за осмишљавање и израду чипова на наједноставнији начин.
„Жеља професора Боривоја Николића и
свих нас јесте да створимо критичну масу
знања и људи у Србији који ће то применити
на факултетима и у компанијама, чиме
ћемо новим нараштајима омогућити да
ухвате прикључак са светом”.
Професору Боривоју Николићу у вођењу радионице помагаће један од његових докторада са Берклија – Пол Риге. Али овај врхунски научно-стручни догађај није могао, како каже Мирјана Виденовић-Мишић, да организује један човек. У организацији су помогли професори , асистенти и сарадници Факултета техничких наука у Новом Саду, Електронског факултета у Нишу и Електротехничког факултета у Београду.
„Можда је претерано, али мени је битно да се види и чује да сложни можемо много више”, истиче она, издвајајући притом неколика имена: Јелену Петровић, из Научно-технолошког парка, с којом је везу успоставио Владимир Миловановић са Факултета инжењерских наука у Kрагујевцу, а главну техничку подршку пружили Душан Грујић са ЕТФ-а и Александар Пајкановић са Електротехничког факултета у Бањој Луци.
Мирјана Виденовић-Мишић
„Циљ дводневне радионице јесте да се схвате принципи дизајна генератора како за дигитална, тако и за аналогна интегрисана кола”, наглашава др Мирјана Виденовић-Мишић. „Constructing Hardware in Scala Embedded Language (Chisel) користи се за дизајн дгиталних генератора, а Berkeley Analog Generator (BAG2) за генериање аналогних и мешовитх (mixed) сигнал- блокова. Полазници ће се упутити у RISC-V и Rocket чип генератор, отвореног кода (open-source), који је написан у Chisel-у.”
На уводном предавање биће продискутовани неки од отворених система, пројектованих у Chisel-у i BAG2-у
Након тога ће се учесници упознати с коришћењем поменутих алата, а на крају дводнвног рада полазници биће способни да самостално пројектују генераторе и да користе доступне opem source изворе, као што је Rocket chip.
„ Жеља професора Боривоја Николића и свих нас јесте да створимо критичну масу знања и људи у Србији који ће то применити на факултетима и у компанијама, чиме ћемо новим нараштајима омогућити да ухвате прикључак са светом”, закључује Мирјана Виденовић-Мишић.
Али ту није крај лепим изненађењима: све ово је организовано добровољно, неки трошкови биће намирени из пројекта FUDACT под окриљем „Хоризонта 2020“”, из којег се динансира истраживање др Мирјане Виденовић- Мишић, а професор Боривоје Николић је платио авионске карте од САД до Србије и натраг. Остаје да се набави довољан број рачунара.
Станислав Островски