Готово 20 посто преосталих нетакнутих светских шумских подручја налази се у концесији експлоатационих компанија.
Према најновијој студији, на том пољу шумама, а последично ни нама, не пише се добро. Нова студија међународног Друштва за заштиту дивљих животиња (WCS) и Светске организације за заштиту природе (WWF) открива поразну чињеницу , а она гласи да се готово 20 посто нетакнутих тропских шума преклапа с концесијама компанија за експлоатацију, попут оних које се баве рударством и искоришћавањем нафте и гаса.
Реч је о подручју нетакнутих тропских шума које укупно износи 975.000 квадратних километара, што отприлике одговара величини Египта. Већина тих концесија припада рударским компанијама (11,33 посто наведених подручја), док 7,85 посто од наведене површине тих тропских шума припада компанијама за експлоатацију нафте и плина. Нетакнуте светске шуме важне су за очување биоразноликости и за борбу против климатских промена. Истовремено та подручја представљају нека од последњих места на Земљи која још имају обиље врста на готово природном нивоу.
Према проценама из 2013. године, у свиету је још тад било нешто више од 2,22 билиона метара квадратних површине тропских шума. Но тек 20 посто може се сматрати нетакнутим, али та подручја исто тако складиште око 40 посто угљеника који се може пронаћи у свим тропским шумама света. Најмање 35 одсто пребивалиште политички и економски маргинализираног домородачког становништве, које их једино штити. Упркос великој важности за биоразноликост и човечанство, њихова површина се смањује алармантном стопом. Само од 2000. до 2013. године изгубљено је преко 7 посто тог драгоценог подручја.
Раст експлоатационе индустрије препознат је као највећа претња, но она није адекватно схваћена све до најновије студије, према чијим подацима су посебно угрожена три светске тропска подручја: Јужна Америка, Пацифички део Азије и средњи део Африке. Од наведених подручја, највише концесија које се преклапају с нетакнутим тропским шумама налази се у средњој Африци, тачније 26 посто укупне површине нетакнутих тропских шума на том подручју.
Многи од тих експлоатационих пројеката још се налазе у раним фазама. То истовремено значи прилику да се заустави потенцијална штета пре него се она доиста догоди, истиче др Хедли Грантам, водећи аутор студије. Аутори студије препоручују компанијама за експлоатацију да своје пројекте укључе планове за избегавање штете, у сарадњи с локалним властима. Исто тако, владама саветују да, ако је могуће, избегавају давање концесија у нетакнутим шумским подручјима. Студија је објављена у научном часопису Frontiers in Forrests and Global Change.
(Извор Зимо)