Погледајте како изгледа планетa удаљенa 400 светлосних година од Земље.
На нешто више од 400 светлосних година од Земље налази се млада егзопланета. То само по себи није тако необично, научници су до сада открили на хиљаде планета ван Сунчевог система. Но оно због чега је ова удаљена планета посеана јесте то што су астрономи добили њену непосредну слику, што је јако редак случај. Наиме, 2M0437b једна је од најмлађих егзопланета чији директни снимак имамо. „Анализом светла које долази са ове планете можемо сазнати нешто о њеном саставу, а можда и о томе где је и како настала, у давно несталом диску гаса и прашине који су се формирали око њене матичне звезде”, рекао је астроном Ерик Гаидос са Универзитета Хаваји у Манои.
Постоји више разлога због којих је тешко добити непосредан снимак неке егзопланете. За разлику од звезда око којих круже, те планете су врло малене и слабог сјаја, што значи да су сувише тамне да би се могле опазити тренутном технологијом. Научници углавном откривају егзопланете на посредан начин, на темељу њиховог учинка на своје звезде. Ако егзопланета током своје орбите прође између нас и звезде, онда се може регистровати мала, периодична промена у звездином сјају. Осим тога, егзопланета има слаб гравитациони учинак на звизду, чинећи да се она помало љуља, односно узрокујући лагано помицање таласне дужине њене светлости, пише Science Alert. Посредно опажање је најлакше ако је планета јако велика и налази се близу звезде, тако да је већина до сада потврђених масивна и на блиским орбитама. Kолико је велика 2M0437b?
Егзопланетa 2M0437b је прилично велика, али је такође прилично удаљена од своје звезде – на око 100 астрономских јединица (Плутон је удаљен од Сунца око 40 астрономских јединица). Обично су егзопланете толико удаљене од своје звезде превише хладне да би емитовале инфрацрвено зрачење, али овде то није случај због младости саме планете. Будући да је стара само неколико милиона година, она је још релативно топла (од 1.127 до 1.227 Целзијусових степени) због интензивних процеса који се збивају током његова формирања. То значи да је можемо видети иако је од нас удаљен 417 светлосних година.
Научници су је регистровали 2018. помоћу телескопа Subaru на Хавајима, а касније су је посматрали у инфрацрвеном зрачењу путем опсерваторије W. М. Kеcк. Истраживање под насловом Zodiacal Exoplanets in Time (ZEIT) XII: A Directly-Imaged Planetary-Mass Companion to a Young Taurus M Dwarf Star требало би ускоро бити објављено у часопису Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
(Извор Индекс)