Истина је да због филтера и других додатака ништа више није стварно на друштвеним мрежама. Испод њих су ипак права лица и пејзажи, али кад фотографије буде преузела вештачка интелигенција (AI), сасвим је сигурно да ће се све променити. AI генератори слика су популарни већ неко време, а најновији је Stable Diffusion. Будући да је open-source, то значи да је лако доступан, па свима који имају рачунар и пристојан GPU омогућава да направе слику било чега што им падне на памет. Може да имитира било који стил, а на основу описних реченица које се отпремају у систем речи претвара у магију која се брзо указује на екрану.
Неки уметници су одушевљени новим могућностима, други их презиру. Човечанство углавном није свесно убрзане технолошке револуције која се одвија у заједницама на платформама Twitter, Discord и Github, а експерти указују на то да се ради о напретку који може да се пореди с појавом прве камере. Stable Diffusion предводи тај нови талас deep learning алатки које ће заувек променити визуелне уметности.
То што је Stable Diffusion доступан свима брине експерте који су упозорили да се ради о етичком проблему. Прилика да било ко може да користи овакав систем без икаквих ограничења могла би да доведе до тога да ништа више не буде стварно на интернету, а највећи проблем је у томе што нема ограничења која имају старији алати, па Stable Diffusion може да ствара и оне призоре који се сматрају штетним, а тако да изгледу врло уверљиво.
(PC press)