Američka agencija za istraživanje svemira (NASA) najavila je da će imenovati direktora koji će voditi specijalizovani tim za istraživanje „zapažanja događaja na nebu koji se ne mogu identifikovati kao baloni, avioni ili kao poznati prirodni fenomeni”. U početku je ime direktora istraživanja neidentifikovani anomalni fenomeni (NAF) držano u tajnosti, ali kasnije je Američka agencija za istraživanje svemira objavila da je u pitanju Mark Mekinerni, koji je ranije bio čovek za vezu sa Ministarstvom odbrane po tom pitanju.
Takva odluka došla je nakon što je nezavisna studija obznanila neuverljive nalaze šta su bili neidentifikovani objekti. Tim stručnjaka je, međutim, označio više podataka nejasnim, što znači da su neophodna dodatna istraživanja. Administrator Američke agencije za istraživanje svemira Bil Nelson rekao je da, iako nema znakova da su pomenute pojave vanzemaljskog porekla, on veruje da postoji život u univerzumu. „Ako mene pitate, verujem da postoji život u univerzumu koji je toliko ogroman da mi je teško da shvatim koliko je veliki”, rekao je Nelson na konferenciji za medije.
Profesor radio-astronomije na Institutu Kurtin, Stiven Tingaj, izjavio je za australijski Skaj njuz da su nalazi Američke agencije za istraživanje svemira „potpuno očekivani”: „Univerzum je izuzetno veliko mesto… Mislim da su šanse da nam je neko dolazio u posetu veoma male.” On se saglasio da će biti potrebno više podataka, istraživanja i analiza da bi se utvrdilo gde se nalaze ovi fenomeni.
„Potraga za inteligencijom u našoj galaksiji ili univerzumu je sasvim druga stvar, moramo da koristimo izuzetno moćne teleskope da bismo posmatrali udaljenije krajeve univerzuma i pokušali da otkrijemo znake života. Veliki izazov u toj potrazi je to što je univerzum ogromno mesto. S više dokaza možda ćemo biti u mogućnosti da konačno utvrdimo šta su ovi objekti (NLO) i odakle su”, objašnjava Tingaj i ističe da bi veštačka inteligencija mogla da igra ulogu u konačnom razumevanju neobjašnjivih pojava na nebu.
„Tehnike veštačke inteligencije i mašinskog učenja, tehnike dubokog učenja (metoda mašinskog učenja) otvaraju različite i zanimljive načine za analizu podataka i odabir obrazaca i signala u podacima”, nastavlja Tingaj i dodaje da bi primena veštačke inteligencije mogla biti veoma korisna za sastavljanje slagalice. NASA je, takođe, najavila da će unaprediti procedure za prijem građanskih prijava, poboljšati komunikaciju s javnošću i komercijalnim pilotima da bi napravila širu, pouzdaniju bazu podataka o neidentifikovanim anomalnim fenomenima. „(Mi) ćemo raditi ovaj posao transparentno za dobrobit čovečanstva”, navodi se u saopštenju Agencije za istraživanje svemira.
(RTS)