Мушкарце чешће муче оне у којима је изражено насиље, док се код жена јављају мотиви губитка ближњих.
Морама се не треба оптерећивати јер се тако само потенцира њихово појављивање, а стручњаци кажу да су оне чешће како старимо. Осећај парализе, кашњење на важан састанак, смрт вољене особе, губитак косе, испадање зуба, пад и вриштање које нико не чује су најчешће ноћне море које узнемиравају и мушкарце и жене.
Узрок ноћних мора не мора увек да буде страх, чешће су у питању друге емоције, између осталог, осећај гриже савести, туга или збуњеност.
Оно што је занимљиво јесте да мушкарце чешће муче ноћне море у којима је изражено насиље, док се код жена јављају мотиви губитка ближњих, а према новом истраживању објављеном у Sleep Medicine, оне постају чешће касније у животу. Ово истраживање, које је спровео тим истраживача у Јужној Kореји, имало је за циљ посматрање ноћних мора посебно у популацији старијих особа, наводи Mind Green Body.
Имали су 2.940 учесника чија је просечна старост била 63 године, који су испуњавали упитнике о ноћним морама, квалитету спавања, стресу и депресији. У узорку особа старијих од 50 година, 2,7 одсто њих рекло је да има ноћне море. У групи старијој од 70 година тај проценат је скочио на 6,3 одсто, што аутори студије називају „знатно већим”.
А поврх тога, они с ноћним морама имали су „знатно више проблема са спавањем, суицидне мисли, депресију и стрес у већој мери у односу на групу која није имала ноћне море”, напомиње истраживање. Додатна истраживања, такође, указују на то да несаница с годинама постаје све присутнија, истичући важност хигијене спавања посебно за старију популацију.
(Извор Н1)