АРГУСОВ ПОГЛЕД

НОВО ПЛАШЕЊЕ НАРОДА

286 pregleda

То значи да се о мрежи 5G све зна и ништа није скривено, јер је све то разматрано на пленарним заседањима Међународног консултативног комитета за радио-комуникације, а посебно у експертским студијским групама, и са експлоатационог и са научног становишта.


Мр Милан Т. Стеванчевић

Далеке 1865. године српска делегација потписала je Конвенцију Међународног телеграфског савеза који је касније прерастао у Међународни савез за телекомуникације, специјализоване агенције Уједињених нација. Тако је Србија постала оснивач међународне агенције Уједињених нација. Имена 22 државе потписнице налазе се на фасади старе зграде Савеза.

Од тог времена до сада мењао се текст Међународне конвенције о телекомуникацијама и Међународног правилника о радио комуникацијама, а највеће промене извршене су с појавом сателитских телекомуникација и преласком на дигиталну технологију. Један од главних инструмената је Правилник о радио-комуникацијама, који обухвата развој многих служби као што су ваздухопловне, поморске, сателитске, фиксне, радио-дифузне, за спaсавање људских живота на мору итд. Међу многобројним налазе се мобилне службе као што је мрежа пете генерације (5G).

Електрично поље 5G мреже је слабо електрично поље, а његова јачина зависи од удаљености предајне антене. Вредност јачине електричног поља креће се нешто више од 20 децибела.

Главни задатак Међународног савеза за телекомуникације јесте да одреди фреквенцијски опсег, снагу зрачења, врсту модулације (дигиталне или аналогне), зону сервиса (покривања), и да све то усагласи на међународном нивоу. Ниједна држава или појединац не може да постави радио-станицу или мобилну мрежу без међународне дозволе за одређени опсег фреквенција. Мониторинг служба прати сваку фреквенцију која се појави на било ком крају света. Свака мобилна мрежа мора да има сагласност државе где се поставља и сагласност суседних држава, уколико постоји могућност ометања телекомуникационих система.

То значи да се о мрежи 5G све зна и ништа није скривено, јер је све то разматрано на пленарним заседањима Међународног консултативног комитета за радио-комуникације, а посебно у експертским студијским групама, и са експлоатационог и са научног становишта.

Вероватно су наши представници били на пленарним заседањима (WRC – 2015) када су разматрани сви параметри за мрежу 5G. Ја сам био представник Југославије у Студијској групи 1 све до 1998. Ту су се водиле научне расправе и доносила финална акта о свакој усвојеној мрежи. Једноставно речено, ту ништа није могло да промакне.

Да би се разумела 5G мрежа, треба рећи да су се прве мобилне комуникације под називом 1G појавиле као семидуплекс, где један говори а други слуша и обратно. Осим звука ништа друго није могло да се преноси. Други ниво 2G био је развијање дуплекс везе где оба говорника могу истовремено да говоре, али не и да преносе истовремено податке или слику. Развојем дигиталне технологије повећавају се захтеви за истовремено преношење звука, слике, података, услуга итд. Тако је свака надоградња добијала нов предзнак, односно 2G, 3G, 4G и најновија 5G мрежа. Једноставно речено, 5G мрежа може се посматрати као да истовремено раде пет мобилних телефона где сваки од има неку другу функцију.

Поставља се питање у чему је проблем. У данашње време сваки други корисник има два или три мобилна телефона и нико не диже буку због тога. Када је у питању снага зрачења која се манифестује као електрично поље, треба рећи да се јачина електричног поља мери у микроволтима. У науци постоје две врсте електричних струја, кондукционе и конвекционе. Мобилни телефони било које мреже, а и све радио-станице, зраче кондукциону електричну струју која се преноси путем електричног поља. То је не материјални пренос енергије који није фактор ризика по здравље људи. Треба знати да се јачина електричног поља снажних телевизијских предајника у Београду креће око 60 децибела и више, а ништа се не дешава.

Електрично поље 5G мреже је слабо електрично поље, а његова јачина зависи од удаљености предајне антене. Вредност јачине електричног поља креће се нешто више од 20 децибела. То су слаба електрична поља која носе кондукциону електричну струју, па да би се покрила нека зона сервиса потребно је много антена што збуњује народ. Сателити које користи мрежа 5G могу се видети и изнад Београда, лете на висини од 550 километара.

Приче да мрежа 5G може да буде ризична по здравље људи или да створи коронавирус су интелектуална увреда појединих набеђених зналаца којима се застрашују непућени. Осамдесетих година прошлог века генерални секретар Међународног савеза за телекомуникације одредио је 20 међународно признатих експерата, међу којима сам био и ја, да дају визију развоја телекомуникација. Сва виђења развоја телекомуникација објављена су као документа Уједињених нација на Светској изложби за телекомуникације која је одржана у Будимпешти.

О аутору

administrator

Оставите коментар