Узорци узети са атмосфеске станице у централној Француској указују да се супербактерије могу наћи и у облацима. Прича о најновијем открићу везаним за бактерије није увод у апокалиптични филм али је, како научници тврде, свакако вредно помена и даљег проучавања јер се испоставило да облаци могу да преносе потенцијално опасне бактерије на велике удаљености. „Бактерије о којима говоримо обично живе на површини лишћа или у земљишту”, рекао је главни аутор Флорент Роси. „Открили смо да их ветар преноси у атмосферу међу облаке који се налазе на великим висинама и да могу да путују на велике удаљености – широм света.”
Приликом истраживања гена из бактерија отпорних на антибиотике, истраживачи из Kанаде и Француске су узели узорке са станице за истраживање атмосфере у централној Француској. Анализе су им откриле да у облацима станује од 330 до 30.000 бактерија по милилитру воде или, у просеку, 8.000 бактерија по милилитру. Највише је привукла пажњу чињеница да су идентификовали 29 подтипова гена отпорних на антибиотике у бактеријама. Иако се студија није бавила потенцијалним ефектима по здравље људи услед ширења бактерија из атмосфере, претпоставка је да су ризици веома мали.
„Атмосфера је веома стресно место за бактерије, а већина оних које смо пронашли потичу из животне средине”, сматра Роси и зато нису претерано штетне за нас, што значи да не треба да одустанемо од шетње по киши. Остаје нејасно да ли ће и којом брзином гени успети да се пренесу и на друге бактерије. Стога ће будућа истраживања бити фокусирана на праћење тих промена и проналаска начина за ограничавање ширења патогена. Резултати истраживања су објављени у часопису Science of The Total Environment.
(Национална географија)