Фабрика нуклеарног отпада Уједињеног Краљевства Селафилд у Камбрији носи титулу „најопасније индустријске зграде у Западној Европи”.
За протекле две године догодило се чак 25 рискантних случајева, пише британски „Сан”. Наведени инциденти односе се на озбиљне пропусте: од цурења радијације из цеви, преко незатварања буради за нуклеарни отпад, па све до просипања уранијумског праха из цеви из којих цури киселина.
Према наводима британског медија, у октобру 2017. у ту фабрику био је хитно позван тим специјалаца након што је дошло до инцидента с нестабилним хемикалијама, што је изазвало страх околног становништва, а свега месец дана касније откривено је да је један радник британске фабрике био изложен ниском нивоу радијације.
Такође, раније ове године дошло је до оштећења кабла високог напона што је проузроковало нестанак струје, што је приморало Нуклеарно регулаторно тело да коначно реагује и фабрици пошаље захтев за хитним побољшањем сгиурности.
Локално становништво живи у константном страху јер сматрају да је и један инцидент превише, а поготово неколико, колико их се догодило у тој фабрици нуклеарног отпада.
Међутим, руководство фабрике одговара да разлога за бригу нема и да су сви досадашњи инциденти били на нивоу „најмање могуће опасности”.
У фабрици у Камбрији налази се залиха од 140 тона плутонијума, а у њој се складишти и нуклеарни отпад из осталих нуклеарних реактора Уједињеног Краљевства.
(Извор Спутњик)