Вештачка интелигенција препознаје кнвер дојке годинама пре него што настане.
Институт за технологију из Масачусетса (MIT) осмислио је вештачку интелигенцију (AI) која може препознати потенцијални развој рака дојке годинама пре но што га је могуће детектовати мамографом. Kако та технологија изгледа, објаснио је доктор Лери Нортон који ради на пројекту. Наиме, то је компјутерски потпомогнута детекцији која постоји од касних 1990-тих, али се технологија стално побољшавам, јавља CNN.
MIT је користио вештачку интелигенцију да предвиди развој рака дојке. На фотографијама модела може је видети део ткива који је препознат као подручје високог ризика, а четири године касније је прерасло у карцином. „Много је на фотографији абнормалности, али то су заправо промене које нису карцином. Не можемо све звати карциномом јер би онда свако ко иде на мамографију морао ићи и на биопсију. То није баш практично. Оно што ради МИТ јесте идентификовање подручја високог ризика пре но што развије рак дојке. Оно што човек може, али машине не, јесте наручивање додатних тестова као што су мамографи са контрастом или магнетна резонанца”, објаснио је Нортон, истичући да је AI само још један алат који помаже радиолозима да боље интерпретирају налазе. „Овај тест неће одменити радиологе. То је медицина и морају се доносити индивидуалне процене пацијената.”
Пре две године тим научника из Лабораторије за компјутерске науке и вештачку интелигенцију MIT-ија и клинике Џемил демонстрирао је систем дубоког учења за предвиђање ризика од рака користећи само пацијентов мамограф. У ту сврху, они су свој алгоритам прилагодили да обухвати јединствене захтеве моделирања ризика. Тај алгоритам моделује пацијентове факторе ризика у више будућих временских тачака и опционално може користити и клиничке факторе ризика као што су старост или породична анамнеза. Он је, такође, дизајниран да испоручује предвиђања која су конзистентна са мањим варијацијама у клиничким окружењима, као што је избор мамографског апарата.
(Kликс)